Menu

Zerdeçal Nasıl Kullanılır – Faydaları Nelerdir?

Zencefilgiller ailesinden(familyasından) olan zerdeçal; iri yapraklı, sarı çiçekli çok yıllık otsu bir bitkidir.

Güney Asya’da Pakistan, Hindistan ve Çin’den tüm dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Tropikal bölgelerde yetişen bu bitkinin kökleri toprağın altında yumurta ve yan kökleri de parmak şeklindedir. Tadı acımtıraktır. Zamanında turnusol kağıdı olarak kullanılmıştır ve halen ince derilerin, ipek kumaşların  boyanmasında, kınalarında da renklendirilmesinde kullanılmaktadır.

Zerdeçal bitkisi suda kaynatılıp kurutulduktan sonra koyu sarı renkteki kök sapları öğütülerek baharat elde edilir. Ortaya çıkan koyu sarı  toz şeklindeki baharat, safran yerine de kullanılmaktadır. Hintlilerin meşhur  “köri” sosunda bulunmaktadır. Çeşitli sebze yemeklerinde, çorbalarda, pilavda ve balıkta çeşni olarak tercih edilmektedir. İspanyolların meşhur “paella” isimli deniz ürünlerinden yapılan yemeğinde de kullanılmaktadır.

Hint kültüründe bir çay kaşığı zerdeçal tüketildiğini göz önüne alırsak Batılılara göre kanser oranları  göre akciğer kanseri 1/8, kolon kanseri 1/9, meme kanseri 1/5 ve böbrek kanseri 1/10 oranında daha az görülmektedir. Zerdeçalın zeytinyağı, acı kırmızı biber ve karabiber ile birlikte tüketilmesi ise vücuttaki emilimini yüze 100’e çıkarmaktadır.Araştırmalar sonucu bağışıklığa olan etkisi de görülmüştür. Hint araştırmacılar; fareler üzerinde yaptıkları deneyde, antikorların artmasıyla bağışıklık sisteminin güçlendiğini kanıtlamıştır.

Mide ülseri ve safra kanalı tıkanıklığı bulunan kişiler kullanmamalıdır. Safra taşı olan hastalara da önerilmez.

Scientific Amerikan dergisinde yayınlanan habere göre Alzheimer  ve diyabet gibi hastalıkları olanlara iyi geldiği bilinmekle birlikte meme kanserinde de tümör büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Sadece meme kanserinde değil çoğu kanser türünde de etkisi görülmüştür. İçinde bulunan maddeler dolayısıyla bilim adamları, tam bir kanser düşmanı olduğuna inanmaktadır.

Ancak aşırı kullanım halinde mide mukozasına sebep olmaktadır. Hamile ve emziren annelerin de doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir