Menu

Zencefil Nedir Zencefilin Sağlık Açısından Yararları Neler Olabilir

Zencefil Nedir Zencefilin Sağlık Açısından Yararları Neler Olabilir

 

zencefil-nedir-saglik-acisindan-yararlari-nelerdir

Zencefil, zencefilgiller familyasındandır. Zencefil tropikal iklim bölgelerinde yetişme alanı bulur. Bilhassa Hindistan ve Malezya’da yetişir. Kalın ve yumuşak kök saplı olan zencefil bitkisi aynı zamanda kök saplarından elde edilen toz olarak da anılır. Yaklaşık olarak 1-2 metre boyunda olan bir bitkidir. Gövdesi ise boruyu andırır. Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki olup Asya’da turşu olarak da kullanılmaktadır. Türkiye’de ise zencefil yetiştirilmemektedir.

Zencefil; B3, B6 ve kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum gibi birçok vitamin ve mineralleri içeriğinde bulunur. Zencefil sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Zencefil vücut sıcaklığını düzenlemede yardımcı bir bitkidir. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi mide rahatsızlıklara karşı da etkilidir. Aşırı terleme, titreme, ateş gibi rahatsızlıkları önler. Grip, soğuk algınlığı , nezle gibi kışın sıklıkla görülen hastalıklara karşı koruyucu bir fayda sağlar ve ayrıca bu hastalıklarının iyileştirilmesinde de yardımcı olur. Zencefil hazımsızlığa da iyi gelir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir görev üstlenir. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucudur. Doğal ve oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Aynı zamanda solunum yolu hastalıklarını tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. İçerdiği vitamin, mineral ve besin maddeleri sayesinde daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Balgam söktürücü olarak da kullanılabilen bir bitkidir. Zencefil bitkisi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ayrıca sindirim sisteminin güçlendirilmesine de fayda sağlar. Şeker hastaları için de olumlu etkileri olan bir bitkidir. Damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Zencefil çay olarak da tüketilebilir. Zencefil çayı da kansere karşı koruyucudur. Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Kas sağlığının korunmasında ve kas yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir. Zencefil çayı sindirim sistemini de güçlendirir. Ayrıca sakinleştirir ve yorgunluğu alır. Bu nedenle stresli ve yorgun olunan günlerde bir bardak zencefil çayı içilmesi kişinin dinlenmesine yardımcı olur. Görüldüğü üzere zencefilin birçok faydası olduğu aşikardır. Zencefilin bilinen bir zararı ise yoktur. Fakat yine de fazla tüketilmemelidir. Ayrıca bir rahatsızlığı olan kişiler tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Ayrıca ilaç kullanan kişilerde doktora danışarak kullanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir