Menu

Zencefil Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

ZENCEFİL BİTKİSİ

Zencefil-Nasıl-Yetiştirilir-Faydaları-Nelerdir

 

Zingiberaceae familyasına ait olan zencefil, sayısız yararı ile bilinir. Ülkemizde çok sayıda yetiştirilen ve tüketilen zencefil genellikle baharat ve çay olarak tüketilir. Uzun ömürlü bir bitki olmasının yanı sıra rizom ya da yumru köklerine sahip olduğu bilinir. Boyu 60 yada 90 cm’ye ulaşabilen bu bitki, yeşil yapraklara sahiptir ve tek yıllık bir saptan oluşur. Ve bu sapı da her sene yenilemektedir. Nemli ve de ılıman bölgelerde yetişen bir bitki olan zencefil, yılda yaklaşık olarak 2000 mm yağışa ihtiyaç duyar. Bu miktarda bir yağış alamadığı durumlarda sulama yapmak gerekebilir. Zencefil bitkisi, direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bunun için gölgeli yerlerde yetiştirilmemelidir. Besin maddesi yönünden oldukça zengin, kumlu ve killi topraklarda çok iyi verim alınabilir. Nemli toprak ve hava zencefil için en ideal ortamdır. Zencefil tıpkı patates gibi yetiştirilir.

 

Zenfecil ne zaman dikilir sorusuna verilebilecek en iyi yanıt ise ilkbahar olacaktır. İlkbaharda dikilememişse en uygun zaman şubat ayıdır. Rizomlarını dikmeden önce kök haline gelebilecek olan kısımları 5 cm kesmek gerekir. Bu bitki, toprağa 20 cm derinliğinde dikilmelidir. Saksıda yetiştirilecekse de saksının çapı mutlaka geniş olmalıdır. Geniş saksılarda çok daha verimli bir şekilde yetişir. Yaklaşık 40 cm çapındaki bir saksı yeterli olacaktır. Zencefil, ülkemizde çok fazla yetiştirilmemektedir. Çünkü bu bitki tropik bir ortama ihtiyaç duyar. Bunun için sera ortamının oluşturulması gerekir. Oluşturulan sera ortamının nemli olabilmesi için su göleti ya da havuz bulundurmak gerekir. Yaz mevsiminde ise sera kesinlikle gölgelendirilmelidir. Gübrelemede ise çiftlik gübresi kullanılması gerekir. Zencefil bitkisinde en çok görülen hastalık, bakteriyel solgunluk hastalığıdır.

 

Zencefil tıpkı patates gibi hasat edilir. Bunun için çok fazla iş gücü gereklidir. Sebze halinde tüketilecek olan zencefiller, 6 ay içinde hasat edilmelidir. Kuru halde alınacak zencefiller ise, dikildikten 8 ay sonra hasat edilebilir. Taze bir şekilde tüketilecek olan zencefilin, rizomlarını ayırmak ve iyi bir şekilde yıkamak gerekir. Sonrasında ise kurutmak amacıyla güneş altında bırakılır. Kuru şekilde hazırlanacak olan zencefil ise, 6 ya da 7 saat suda bekletilmelidir. Sonrasında sudan çıkartılır ve de üzerindeki yabancı maddeler, ovma yöntemiyle temizlenmelidir. Sudan çıkartılmış olan rizomların kabukları, zarar vermeyecek bir yöntemle sıyırılmalıdır. Rizomların temizlenme aşaması bittikten sonra yaklaşık 1 hafta kadar kuruması için güneş altında bırakılır. Hazır hale gelen rizomlar bu şekilde kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Turp ve Tere Otunun Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir