Menu

Zencefil Çayının Faydaları

Anavatanı Asya’nın tropikal toprakları olsa da birçok ülkede yetişebilen zencefil, oldukça şifalı ve faydalı bir bitkidir. Toprakla buluştuktan 6-20 ay sonrasında toplanmaya başlayan zencefil, yemeklerde baharat olarak da tüketilmektedir. Birbirinden farklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan zencefil çayı, mide bulantılarını geçirmede birebirdir.

Zencefil çayı Neye İyi Gelir?

Zencefil çayı romatizma ağrılarına ve mide bulantılarına çok iyi geliyor. Hazımsızlığa, adet ağrılarına, boğaz ağrılarına, terlemeye ve gaza da kullanılabilen zencefil çayı, alerjik reaksiyonları da azaltmaktadır. Solunum yollarını açan bitkinin terleme rahatsızlıklarında da kullanıldığı bilinmektedir.

Zencefil çayı Nasıl Demlenir?

Yaklaşık 5 santimlik bir zencefili kabuğundan temizledikten sonra ince dilimler halinde kesin. Kaç fincan içmek istiyorsanız suyunuzu da o ölçülerde kaynatın. Kaynayan suyun içine zencefilleri attıktan sonra, 15 dakika daha pişirmeye bırakın. Demlendiğinden emin olduktan sonra çayınızı süzün. Dilerseniz sade, dilerseniz limon ve bal karışımı ile tüketin. Oldukça şifalı olan bu bitkinin faydasını göreceksiniz. Dilerseniz yemeklerinizde baharat olarak tüketebilir, dilerseniz demleyip çay olarak içebilirsiniz. Her türlü şifalı olan zencefili sofralarınızdan eksik etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir