Menu

Zencefil Çayı

ZENCEFİL ÇAYI

zencefilli-cayZencefil çayı, bir çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Şimdi zencefil çayının hazırlanmasına birlikte göz atalım. 2 kişilik zencefil çayı hazırlamak istiyorsanız öncelikle, sıcak bir su kaynatın. 2 santim uzunluğundaki zencefilin kabuklarını temizleyin. Zencefili, dilim dilim doğrayın. İnce dilimlerle doğranmış zencefilleri, sıcak suyun içine atın ve yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. En son işlem olarak, zencefilleri sıcak suyun içerisinden çıkartın ve çayınızı süzerek servis edin. Zencefil kurutulmuş ya da kök olarak kullanılmaktadır. Zencefil çayını biraz daha detaylı inceleyelim;

  1. Zencefil Çayının Faydaları

– Mide bulantısına karşı oldukça faydalıdır.

– Sindirime katkı sağlar.

– Kalp sağlınızı korumanıza yardımcı olur.

– Kemik sağlını korumaktadır.

– Kas güçsüzlükleri çekenlere önerilmektedir.

– Böbrek hastalıklarına karşı direnci artırır.

– Konsantrasyon olma seviyenizi yükseltir.

– Kanı inceltici özelliği bulunmaktadır.

– Kusmalara karşı zencefil çayını içmeniz önerilir.

  1. Zencefil Çayının Yan Etkileri

Çok fazla tüketilmediği taktirde yan etkisi azalmaktadır. Aşırı tüketimde, ishale neden olmaktadır. Kanı incelettiği için cerrahi operasyonlara girecekler için önerilmez.

Kalp ve şeker hastalıkları yaşayanların, zencefil kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Tansiyon ilacı kullanan hastaların, ilaçları ile birlikte zencefili kullanmaması gerekir. Eğer gebelik söz konusu ise, doktorunuza danışmadan zencefil kullanmayınız. Zencefilin fazla tüketiminden kaynaklanan göğüste yanma ve ağız içi tahrişlere neden olabilir. Böyle bir durumda içimi hemen durdun. Hatta bir de doktorunuza danışın. Çünkü sağlık asla ihmale gelemeyecek olan bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir