Menu

Zakkum Nasıl Yetiştirilir

Zakkum Nasıl Yetiştirilir

Zakkum-Ne-Zaman-Dikilir-Alternatif-Tıp

 

Apocynaceae familyasına sahip olan zakkum, çalı türü bir süs bitkisidir. Aşırı sıcaklara çok dayanıklı olan ve susuzluğa da en az kaktüs kadar dayanabilen bu çiçek, her tür toprakta da yetişebilir. Gübreye ihtiyaç duymaması yetiştirme kolaylığı sağlar. Ülkemizde en çok Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Farklı renklere sahip olmasıyla oldukça hoş bir görünüm sağlar. 2 yada 4 metre olabilen zakkum, düzenli sulandığında 6 metreye kadar uzayabilir. Yaz başında n başlayarak sonbahara kadar çiçek açan zakkum bitkisi, genellikle bahçelerde ve parklarda kullanılır. Zakkum yetiştirmek için herhangi bir toprak seçimi yapmak gerekli değildir. Çünkü zakkum, her türlü toprakta yetişebilir. Yalnızca iyi verim almak amacıyla asitli ya da kireçli olmayan, humuslu toprak tercih edilebilir.

Nemi çok seven bir bitki olduğu için sulak yerlerde ve dere kenarlarında ekimi çok daha iyi olacaktır. Gölge alanlarda değil güneş ışığı alan yerlerde yetiştirilmesi gereklidir. Ne kadar yıpranırsa yıpransın -13 derecede bile yaşayabilen bir çiçek türü olan zakkumu soğuk hava koşullarında yetiştirecekseniz bahçenin güney duvarına ekmenizde fayda vardır. Sert soğuklarda toprağına saman koyabilir ve dallarını da çuval bezleriyle sarabilirsiniz. Zakkum ilk dikildiğinde ilk yıl toprağının hiç kuru kalmaması gerekir. Bunun için düzenli olarak sulamanız gereklidir. Boyu 2 metreye ulaşmış olan yetişkin zakkumları sulamak gerekmez. Ancak yaz aylarında susuz bırakmadığınız takdirde çok daha fazla çiçek açtığına şahit olabilirsiniz. Eğer saksıda zakkum yetiştiriyorsanız toprağının yüzeyi kuru hale geldikçe sulayabilirsiniz. Kışın çok daha az sulamak gerekir. Zakkumun toprağında gübreleme işlemine ihtiyaç duyulmaz. Ancak eğer toprağı yetersiz görüyorsanız sığır ya da koyun gübresinden yararlanabilirsiniz.

Zakkum tohum yoluyla çoğaltılabilir. Ancak tohumların birçoğu tutmayabilir. Suda köklendirme yöntemi ile çoğaltmak çok daha kolay ve garanti bir yöntemdir. 1 yaşına ulaşmamış olan zakkumun dallarını mayıs ve haziran aylarında suyun içinde ve açık havada köklendirmeye bırakabilirsiniz. Kökler 5 cm’ye ulaştığında ise saksılara dikebilirsiniz. Saksıları güneşli bir yerde tuttuktan birkaç ay sonra dilediğiniz yere dikebilirsiniz. Zakkum, bahçelerde, şehir süslemelerinde, yol kenarlarında ve çitlerde kullanılabilir. Bunun yanı sıra çok güzel renklere ve görünüme sahip olduğu için balkonlarda da yetiştirilebilir. Zakkum, güzel görünümünün yanı sıra meyveleri kesinlikle zehirli olduğu için herhangi bir şekilde tüketilmemelidir. Aynı zamanda kış aylarında yapraklarını dökmeyen bir bitki türü olan zakkumun çeşitli renkleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çilek Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir