Menu

Yonca Nerelerde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir

Yonca Nerelerde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir

Yonca-Nasıl-Ekilir-Nerelerde-Kullanılır

 

Yonca bitkisinin iki farklı türü bulunmaktadır. Bir türü çok soğuk bölgelerde yetişirken, diğer bir türü de çok sıcak bölgelerde yetişir. Yonca en iyi kumlu, tınlı ve yeterli kireç bulunan topraklarda yetişir. Aynı zamanda toprağın PH derecesi 6.5 ve üzeri olmalıdır. Yoncanın ekileceği alan mutlaka tesviyeli ve drenajlı olmalıdır. Aksi takdirde yüksek taban suyu ve de durgun sular verim düşüklüğüne sebep olur. Eğer eğimli bir yerde yonca yetiştirilecekse öncesinde teraslama yapılır daha sonra tesviye işlemi gerçekleştirilir. Yonca dikilmeden önce mutlaka arazinin yabancı otlardan temizlenmesi gerekir. Temizlenmezse bu yabancı otlar yoncanın gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Yonca bitkisinin kökleri oldukça derine gider. Bu açıdan toprağın alt tabakaları gevşek yapılı olmalıdır. Yonca bitkisinin tohumları çok küçüktür. Bu açıdan ekilmeden önce tarlanın çok iyi bir şekilde hazırlanması gerekir.

Yonca, hemen her tür toprakta yetişebilir. Ama iyi yetişmesini istiyorsanız tınlı kumlu yapıya sahip, nemli toprakları tercih edebilirsiniz. Yonca ne zaman dikilir sorusunu yanıtlamak için toprağın sıcaklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yonca bitkisini, Sonbahar ve İlkbahar aylarında dikmek mümkündür. Dikim işlemini erken yapmak gerekir. İlkbaharda ekim yaparak yaz sıcaklarından, sonbaharda ekim yaparak don tehlikesinden korumuş olursunuz. Yoncanın gelişimi toprak aracılığı ile alacağı besin maddeleriyle gerçekleşir. Ekildiği toprakta ne kadar besin maddesi varsa gelişimi de o kadar iyi olacaktır. Yonca ekildikten sonra iki farklı gübreleme uygulanır. Bitki en iyi ahır gübresi ile gübrelenir. Ekildikten sonra ise ikinci yıldan sonra diamonyum fosfat gübresi ile gübrelenmelidir. Yonca eğer sıcak bir bölgede ekildiyse su ihtiyacı artar. Nisan, Mayıs ve de Eylül aylarında yaklaşık 15 gün aralarla sulanabilir. Haziran, Temmuz ve de Ağustos aylarında da 10 günde bir sulamak gerekir. Her biçimden sonra mutlaka ama mutlaka sulanmalıdır. Uzun tava ya da yağmurlama yöntemiyle sulama yapılmalıdır.

Yoncanın en iyi şekilde bakılması için mutlaka yabancı otlardan temizlenmesi gerekir. İlk yıldan sonra yoncanın iyi bir şekilde gelişmesini sağlamak amacıyla her gerektiğinde çapa yapılmalıdır. İlerleyen yıllarda da mutlaka tarlayı yabancı otlardan temizlemek gereklidir. Yonca, insan sağlığı açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Kurutulmuş yaprakları tüketilerek pek çok rahatsızlığa çare olabilir. Bu tür yararlarının yanı sıra hayvanlara da yem olarak verilebilir. İçerisinde çok fazla sayıda vitamin barındırdığı için çok önemli bir yem olarak bilinir. Ve özellikle hayvanlara yem yapmak amacıyla üretilir.

Bir önceki yazımız olan Limon Ağacı Dikimi Nasıl Yapılmalıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir