Menu

Yılbaşı Çiçeği Ve Bakımı

Yılbaşı Çiçeği Ve Bakımı

Bitkinin en büyük özelliği kaktüsle benzer cinste olmasıdır. Ancak bakımı diğer kaktüslerden daha farklı şekilde yapılmaktadır. Bazı çeşitleri sadece ilkbahar aylarında çiçek açmaktadır. Hoş görüntüsü olan bir bitkidir, yani çiçek açan kaktüs sözü bile kulağa hoş geliyor değil mi ?.
Yılbaşı ÇiçeğiSulama: Bitkinin toprağının tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Her zaman nemli bir toprağa sahip olmalıdır, haftada iki ya da üç kez az miktarda, köklerine yapılmak sureti ile sulanabilir. Bu bitki için musluk suyunun kullanılmasın da, her hangi bir sakınca yoktur, ancak kış aylarında direk musluktan alınan su yerine oda sıcaklığında duran suyun verilmesi daha faydalıdır.
Toprak: Bitki tropikal bir bitkidir, bu yüzden humuslu toprak ile bakılmalıdır. Gübrelemesi suni gübre ile yapılmalı ve toprağının içerisine çakıl taşları karıştırılmalıdır. Toprak saksıdan taşacak şekilde dolu dolu olmamalıdır ki, çiçeğin gövdesi hava alsın. Ayrıca her yıl mutlaka saksısı değiştirilmeli ve mutlaka kök kısımları hariç, saksı değişirken üstlerde olan toprağa da yeni, taze humuslu toprak takviyesi yapılmalıdır. Böylece çiçek nefes almış olacak ve daha hızlı bir şekilde gelişecektir.
Ortam: Çiçek az ışıklı ortamlarda yetiştirilmelidir. Direk gelecek olan güneş ışınlarında korunmalı, aşırı sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Çünkü tropikal orman bitkileri çok fazla sıcağı da, güneşi de sevmezler. Bu sevmedikleri ortamlarda tutulması bitkiyi ölüme terk etmekle aynı anlama gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sümbül Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde Sümbül Çiçeği Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir