Menu

Yeşil Çayın Faydaları

Çin İmparatoru tarafından yıllar önce keşfedilen yeşil çay, günümüze kadar ulaşmayı başardı. En popüler şifalı bitkiler arasında ilk sırada yer alan yeşil çay, özellikle zayıflama ürünü olarak kullanılıyor. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitkinin geçmişi M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Uzmanların 20 yıllık araştırmaları sonunda kanser hücrelerini küçülttüğü ve kanser hastalıklarını engellediği ortaya çıktı.

Yeşil çay Neye İyi Gelir?

Yeşil çay tam bir antioksidandır. Kanser hastalıklarından koruduğu gibi, kanser hücrelerinde küçülme sağlar. Kan basıncını düşürür ve kolesterole iyi gelir. Genelde zayıflama programlarında ve diyet listelerinde kullanılır. Diş ve diş eti hastalıklarına çok iyi gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi vardır.

Yeşil çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayı demlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu çay en iyi 80 derece suda demlenir. Bu yüzden kaynattığınız suyu hemen bitkinin üzerine boşaltmayın. Suyu kaynattıktan sonra bir süre bekleyin. Sonra üzerindeki köpüklerin yok olmasının ardından yeşil çayın içine yavaşça boşaltın. En fazla 5 dakika bekletin. Daha fazla beklerse çayın tadında acılık olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir