Menu

Yeşil Çay

YEŞİL ÇAY

yesil-cayYeşil çay, Camellia Sinensis olan ve ülkemizde sadece Karadeniz bölgesinde yetiştirilen, siyah çay olarak gelen bitkiden üretilen çaydır. Yeşil çayın farkı, toplanmasından sonraki uygulanmasının daha değişik olmasıdır. Siyah çay, toplandıktan sonra yüksek ısıda kurutulmaktadır. Böylelikle yararları ve antioksidan özelliğinde de büyük kayıplar olur. Yeşil çay, bu aşamaya maruz kalmadığı için bu özelliklerini korur ve sağlığa faydası devam eder.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın, vücudumuza, sağlımıza sağladığı yararlar oldukça fazladır. Yeşil çay,   iyi bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Yeşil çayın, ciddi sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle bazı kanser türlerine faydası azımsanmayacak derecededir.

Yeşil çay, yeni kanser hücrelerinin oluşmasında koruyucu bir görev üstlenir. Mide sorunlarına, hazımsızlığa, bağırsak problemlerine olan faydaları diğer özellikleri arasında sayılır. Bunların yanısıra diş iltihaplarına, diş eti sorunlarına, vücut gücünün artmasına, yorgunluğa, metobolizmanın hızlanmasına sağladığı katkılarını da unutmamak lazım.

Özellikle kilo vermedeki etkisi büyüktür. Yeşil çay, metobolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını kolaylaştırır. Bu özelliğiyle diyetlerde çok kullanılan bir bitki türü arasına girer. Yeşil çay, kalp sorunlarına ve kötü kolestorülün düşürülmesinde de yardımcı rol oynar. Yeşil çayın vücudumuza olan etkileri, faydaları gerçekten azımsanmayacak derecede fazladır. Siz de yeşil çay tüketerek vücudunuza ve sağlığınıza katkı sağlamalısınız.

 

Yeşil Çayın Kullanımı

Yeşil çayın özelliklerinden, faydalarından bahsettik. Şimdi de yeşil çayı nasıl kullanacağımızdan, ne kadar tüketeceğimizden, nasıl demleyeceğimizden bahsedelim.

Yeşil çay soğuk ya da sıcak tüketilebilir. Şunu belirtelim ki yeşil çay, asla çok sıcak içilmemelidir. Çok sıcak içildiği takdirde, antioksidan içerdiği için yemek borusu kanseri oluşumunu hızlandırabilir. Altını çizmek istediğimiz diğer bir konuda, fetyeşil çayı asla kaynatmamalısınız.

Ocakta kaynatmış olduğunuz suyu alın ve 3-4 dakika bekleyin. 1 bardak için 1 çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yapraklarını atın ve bekleyin. Demlenmesi için 2-3 dakika yeterli olacaktır. Eğer fazla bekletirseniz çayın tadı acılaşabilir.

Bu yüzden fazla bekletmemeye özen göstermelisiniz. Yeşil çayınızı şekersiz içmenizi öneririm. Eğer ki tadı acı geliyorsa şeker yerine birazcık bal ilave edebilirsiniz. Günde 2-3 bardak yeşil çay içeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Kafein özelliği olduğundan, akşam saatlerinde tüketmemeniz de fayda var.

Siz de eviniz de bu faydalı çayı demleyerek ve tüketerek sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.  Belli sağlık problemleriniz varsa doktorunuza başvurmanızı ve çayı kullanabilmeniz için doktorunuzun onayını almanızı tavsiye ederiz. Sakın ola ki bu konuyu atlamayınız. Çünkü, bitkiler bazen farklı etkiler verebiliyorlar.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir