Menu

Yediveren Çuhası Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

Dünya genelinde “Cape Çuhası” olarak tabir edilen (Cape Primrose) yediveren çuhası aslında sanıldığının aksine çuhagillerden değil afrika menekşesinin bir çeşididir. Yapraklarına bakıldığında “işte bu çuha” diyebilirsiniz ancak çuha çiçekleri dış mekan bitkisidir, evde yaşamaz. Uygun koşullar sağlandıktan sonra Yediveren Çuhası ev ortamında (iç mekan çiçeği) yılın her günü çiçek açabilir.

İç Anadolu bölgelerinde nem neredeyse hiç olmadığından dolayı kuru bölgeler yetişmesi için uygun değildir. Yediveren’in yetişmesi için İstanbul havası ve nem oranı oldukça iyidir. Bitkinin en sevdiği sıcaklık aralığı 18 – 25 derece arasıdır ve 32 dereceye kadar dayanabilirler.

Çiçeğin kökleri fazla su tutan toprakları sevmez. Kullanacağınız toprak iyice elenmiş olmalı ve mümkünse afrika menekşesi toprağı kullanılmalıdır. Toprak kurudukça sulamasını yapabilirsiniz. Yaz ve kış aylarında sıcaklık değişimlerinden dolayı sulama oranları da değişim göstermelidir.

Bir önceki yazımız olan İran Menekşesi Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması başlıklı makalemizde bakımı ve sulama ve iran menekşesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir