Menu

Yediveren Çuhası Hakkında Genel Bilgi

Yediveren Çuhası, Afrika menekşesinin uzaktan akrabasıdır.  Evde uygun şartlar oluşturulursa tüm yıl durmadan çiçek açabilir.

Gesneriaceae ailesinin Streptocarpus cinsindendir. Memleketleri Güney Afrika’nın başkenti olan Cape Town civarıdır.  Havası İstanbul gibi nemli olan yerlerde yetiştirilebilir.  18 ile 25 derece onlar için idealdir. Yazın aşırı sıcak olan ofis ya da evlerde, klimalı bir ortam bulunuyorsa yetiştirilebilir. Kışın -12 dereceye kadar dayanıklıdır. Kışın güneşten mahrum bırakılırsa eğer, gelişmesi tamamen durabilir.

Toprağı güvenilir bir markanın kaliteli bir toprağı olmalıdır. Kompost toprağı veya afrika menekşesi için özel toprağını eleyip ince tozlardan arındırarak, 1/4 oranında ince ponza taşı karıştırmanızı tavsiye ediyoruz.  Sulamasını bile toprağı kurudukça yapabilirsiniz. Islak toprak bir daha sulanmaz.

Bir önceki yazımız olan Bahçe Drakaynası Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Bahçe Drakaynası bitkisi, Bahçe Drakaynası çiçeği ve Bahçe Drakaynası hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir