Menu

Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Zeytingiller familyasından gelen Jasminum Poyanthum (Yasemin) çiçeğinin ana vatanı Çin’dir. Bitki kış aylarında -7 dereceye kadar dayanabilir.

Yasemin çiçeği çok fazla toprak seçmez ve sulamasını toprak kurudukça yapabilirsiniz. Bitkiye mineraller ve vitamin ilkbahar aylarında ve kısmen yaz aylarında verilebilir. Bitkinin gelişim gösterdiği zamanlar bunlardır. İlkbahar’da Yasemin çiçeklerini dökeceğinden dolayı budayabilirsiniz. Tüm çiçek açmış dalları budayın ve tekrardan filizlenmeye başlayana kadar bitki besinleri (vitamin & mineral) vermeyin. Bitki henüz küçükse dalları 15 santimetreye ulaştığında kesin ki fazla yayılmasın, dallanmasın.

Çiçek yaz aylarında kuvvetli güneş ışınları ister ve toprağının besleyici olması gerekir. Sohbahar’da ısı 13 derecenin altına düştüğü zamandan itibaren 45 gün boyunca eve almadan dışarıda üşümesi gerekir. Bitkiyi eve almadan önce toprağının kuru olduğundan emin olun yoksa ani değişiklikten dolayı kökler çürüyecektir.

Yasemin çiçeğini eve aldığınızda yaklaşık 10 gün boyunca sulamayın. Bunu ev ortamına alışsın diye yapıyoruz. Ocak ayında tomurcuklanmaya başlayan çiçeğin evdeki yeri günde en az 3 saat güneş almalı.

Bir önceki yazımız olan Gala Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ? başlıklı makalemizde bakımı ve sulama, gala ve gala bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir