Menu

Yasemin Çayı

YASEMİN ÇAYI

yaseminlli-cayAromalı çay sevenlerin, en başta tercih ettiği bitki çayı yasemindir. Yasemin çayı, tek başına tüketileceği gibi aynı zamanda yeşil çay ile birlikte de tüketilebilir. Yasemin bitkisi, Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişmektedir. Yasemin bitkisinin kokusu ve aroması en çok tercih edilen bitki çayları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Yasemin bitkisi, çeşitli aktivitelerde de kullanılmaktadır. Düğünlerde saç süsü ve ibadet için kullanılan yasemin bitkisinin, çay olarak kullanımı da birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Peki, yasemin çayını nasıl hazırlamalıyız? 4 bardaklık yasemin çayı hazırlamak için öncelikle bir demlik suyu kaynatın. 1 yemek kaşığı miktarınca yasemin bitkisini, sıcak suyun içine atın ve 5 dakika kadar demlendirin. Çayın uzun süre demlenmesi acı tat vereceğinden dolayı 5 dakika süre sizin için ideal olacaktır. Çayınızı artık servis edebilirsiniz.

  1. Yasemin Çayının Faydaları

Antidoksidan özelliği bulunan yasemin çayı, yaşlanmayı geciktiren özelliği ile de bilinmektedir. Diyet yapan kişilerin listelerinde bulunan yasemin, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmalara dayanarak, yasemin çayı içen kişilerde kalp krizi riski en az oranda görülmektedir. Yasemin çayının kokusunun, insanları sakinleştirdiği bilinmektedir. Gün  içerisinde stres problemi yaşayan kişilerin, yasemin çayının kokusunu yaklaşık 5 dakika boyunca koklamaları gerektiği önerilmektedir.

  1. Yasemin Çayının Yan Etkileri

Yasemin çayı az miktarda kafein içerdiği için, hamilelik döneminde olan kadınların çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir