Menu

Yapraklı Salon Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapraklı salon bitkileri bakımı en basit bitki türleridir. Çok fazla ışık almayan yerlerde daha canlı ve daha uzun ömürlü olurlar. Hem bakımları oldukça basit hem de evimizi çok güzelleştiren bir bitki türleridir.

Yapraklı salon bitkilerini alırken dikkat etmemiz gereken nokta boyu, yetiştireceğimiz yere uygun olup olmadığıdır. Bu bitkiyi yetiştirirken dikkat etmemiz noktalar ise ışık, ısı, nemliliktir. Birçok bitki güneş ışığını direkt olarak almak istemez. Bitkinin büyüme dönemlerinde aynı ısıda kalması bitki için en uygunudur. İnce yapraklı olan bitkiler genellikler çok fazla neme ihtiyaç duydukları için banyo ortamını daha çok severler. Daha dolgun ve kalın yapraklı olan bitkiler ise salon gibi daha kuru olan ortamları severler

Bir bitkinin su ihtiyacı var mı yok mu parmağınızı toprağa 2-3 cam kadar sokarsanız anlayabilirsiniz. Eğer toprak size kuru gelirse toprağı ılık suyla sulayın. Yeni ekilen bir bitki toprağında aşağı yukarı iki ay idare edebilecek kadar besin depoludur. Yapraklı bitkiler büyümelerini hızlı gerçekleştirdikleri için bahar ve yaz aylarında beslenmeleri gerekmektedir. Bitkilerde saksı değişimi çok fazla kök geliştiren ve büyük bitkiler de yılda bir, diğer bitkilerde ise iki yılda bir bulundukları saksıdan bir boy daha büyük bir saksı ile değiştirilmesi gerekmektedir. Yeni saksının en dibine bir katta gübreli bir toprak koymanız iyi olacaktır. Daha sonrada bitkinizi bulunduğu saksı ile birlikte yeni yerleştireceğiniz saksının içine yerleştirin.

Bitkinizin çok az ışık alması durumunda bitkiniz uzun ve sağlıksız olacaktır. Yaprakları olması gerekenden çok daha küçük ve soluk olacaktır. Çiçeği ya hiç açmaz ya da çok cılız bir şekilde açar. Bu gibi durumlarda bitkinin dallandırılmasını kuvvetlendirmek için bitkiyi kısaltmak ve daha çok ışık alabileceği bir alana taşımak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Buğday Ne Zaman Ekilir? başlıklı makalemizde Buğday Ekim Zamanı, buğday ekimi ve buğday hangi ayda hasat edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir