Menu

Yaprak Güzeli Çiçeği Ve Bakımı

Yaprak Güzeli Çiçeği Ve Bakımı

Bitkinin en belirgin özelliği yapraklarının göz alıcı farklılığı, yani çok renkli olmasıdır. Bu çiçek türüne benze başka bir tür daha yoktur. Bitkinin geçmişi çok eski olmasına rağmen soğuk havaya karşı, büyük bir zaaf içerisindedir ve kesinlikle dayanamaz. Tohumlarının yetiştirilmesi çok kolay olduğundan, sanki mevsimlik bir bitki edası ile yetiştirilir. Bitkinin tohumları kolaylıkla yeşermektedir, buda kış aylarında korunmaya alınmamasına sebep olmaktadır. Çünkü yetiştirilmesi çok kolaydır. Ayrıca eğer siz evinizde yetiştiriyorsanız şayet, evinizin ortamı bitkinin yaşam şartlarına uygunsa, bitki solmadan bir kaç sene yaşayabilmektedir.
yaprak-guzeliBakımı: Bitkiyi nerede yetiştireceğiniz oldukça önemlidir. eğer bahçede düşünüyorsanız iki fide arasında yaklaşık 35 santim mesafe olmalı, ancak saksıda düşünüyorsanız saksı boyutunu kendiniz ayarlayıp, her saksıya tek fide şeklinde yetiştirmeniz mümkündür. Bitki kesinlikle soğuktan muhafaza edilmelidir. Aynı şekilde sürekli güneş altında kalması da bitkiye fayda sağlamamaktadır. Bitki için en iyi koşul yarı güneş yarı gölgeli ortamlardır. Evlerde bakıyorsanız şayet mutlaka tül perde arkasında tutulmalıdır. Çünkü güneşi ne kadar çok alırsa, yapraklarındaki renkler o kadar çok azalır. Güneşi az alması yapraklarının daha canlı renklerde olmasını sağlar.
Bitkinin doğru bir şekilde yetiştirilmesi aldığı ışığa başlıdır. Bununla birlikte sulama be gübreleme olaylarının uygun koşullarda yapılası da çok önemlidir. Ancak kesinlikle unutulmamalıdır ki Çiçek direk güneş ışıklarında korunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hüsnü Yusuf Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde çiçek, saksı ve toprak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir