Menu

Yaban Mersini Çayı

 

YABANMERSİNİ ÇAYI

yaban-cayYabanmersini, uzun yıllar beri yiyecek olarak tüketilmektedir. Yabanmersininin yaklaşık 450 çeşidi bulunmaktadır. Yabanmersini, Türkiye’de ayı üzümü, çoban üzümü veya keçi yemişi olarak da bilinmektedir.

Peki yabanmersini çayı nasıl hazırlanır? Yabanmersininin, meyvelerini yada yapraklarını kullanabiliriz.  Yabanmersininin yapraklarından hazırladığımız çay, kan şekerini düşürmektedir.

1 bardak yabanmersini çayı hazırlamak için, bir yemek dolusu kadar yabanmersini yaprağını veya yabanmersininin meyvelerini kullanabiliriz. Bir bardak dolusu kaynamış suyun içine atarak yaklaşık 8 dakika boyunca kaynatmalıyız. Demleme süresini ne kadar uzatırsanız çayınız aynı orantıda acı olacaktır.

  1. Yabanmersini Çayının Faydaları

– Vücudumuzdaki kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

– Kandaki pıhtılaşmayı önler. Böylelikle pıhtılaşmadan kaynaklanan damar tıkanıklığı sorununun önüne geçer.

– Gözlerimizin gece görüşünü geliştirerek, daha iyi görmemizi sağlar.

– Kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Bu nedenler diyabet hastaları, yabanmersini çayını tercih edebilirler.

– İltihapları önleyici özelliği bulunmaktadır.

– İshale iyi geldiği bilinmektedir.

  1. Yabanmersini Çayının Yan Etkileri

Yabanmersini çayının genel olarak bilinen yan etkisi yoktur. Ancak, Yabanmersini meyvesinin bol tüketimi aşırı kilo kaybına neden olabilir. Meyvelerin fazla tüketilmesi çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Fazla tüketimden kaynaklanan kalp spazmları yaşanabilmektedir. Kan şekerini düşürdüğünden dolayı diyabet hastalarının yabanmersini çayını, doktor kontrolünde tüketmesi önerilir. Vücuttaki kanı incelttiği için cerrahi operasyonlara girecek hastaların yabanmersini çayını ve meyvesini tüketmemesi gerekmektedir. Tüketimden kaynaklanan rahatsızlıklarda, doktorunuza başvurmanız gerekir. Böyle bir durumda doktora müracaat etmeyi de asla geciktirmeyiniz. Çünkü bazı ilaç ve bitkiler kişilerde farklı etkiler gösterebilmektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir