Menu

Vişne Nerede Yetişir?

Vişne gülgiller ailesinden kiraza çok benzeyen ama biraz daha ekşi olan bir meyvedir.

   Vişneler ılıman iklime sahip olan bölgeleri çok severler. Ancak Soğukluğa ve sıcaklığa dayanıklılığı fazladır, iklim değişikliklerini çok kolay adapte olabiliyorlar.

Dikimlerinin mutlaka dikim tahtası kullanılarak yapılması gerekmektedir. Arazinin ağustos-eylül ayında sürülmesi gerekmektedir. Fidan dikimlerine en uygun zaman Sonbahar aylarıdır. Dikim işlemi tamamlandıktan sonra tepe kesilme işlemi için çok fazla acele edilmemesi gerekmektedir.

Vişne 5-7 metreye kadar uzayabilir. Meyvelerini 4 yaşına geldiğinde vermeye başlar. Nerdeyse 40-50 yıl yaşamaya devam ederler. Vişne yuvarlak taçlıdır ve kirazın görünümüne nazaran daha çok çalışımsı görünür. Gövdeleri kırmızımtrak ve gri beneklidir. Donuk ya da parlak bir renkte olurlar. Dalları kiraz ağacının dallarından biraz daha ince ve yaya benzer, sarkık şekildedirler. İraz ağacının yapraklarından biraz daha küçük yaprakları vardır, ayası düz parlak yeşil renkte ve tüysüzdür. İlkbahar aylarında erken açan çiçekleri beyaz renkte açarlar. Salkımlarında birden çok sayıda çiçek açarlar. Meyveleri temmuz ayının ortalarında olgunlaşmalarını tamamlarlar. Olgunlaşmasını tamamlayan vişneler siyaha yakın bir renkte ve bol sulu olurlar.

Besin değerleri hemen hemen kirazın besin değeriyle aynıdır. Ama vişnenin şeker oranı daha düşük olduğunu için tadı biraz ekşi ve mayhoş dur. Bu yüzden kalori oranı kiraza göre daha düşüktür. Hemen hemen 100 gram taze bir vişne de 58 kalori ile 14,3 karbonhidrat bulunmaktadır. Vişnenin diğer besin değerleri kiraz besin değerlerine çok yakın miktardadır. Vişnenin bedenimize çok yararlı olan besinleri dışında taze olan ya da kurutulmuş olan sapları da sağlığımıza olumlu katkı sağlar, idrar söktürücü özelliği vardır saplarının ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yarar, kabukları ise ateş düşürmek için faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir