Menu

Üzüm Nerelerde Yetişir

Üzüm Nerelerde Yetişir

 

uzum-nerelerde-yetisir

Üzüm çok eski dönemlerden beri yetiştirilen bir meyvedir. Ana vatanı Anadolu da dahil olmak üzere Küçük Asya ve Kafkasya’yı da kapsayan bir alandır. Üzüm meyvesinin çok fazla çeşidi vardır. Tahmini olarak 15.000 üzüm çeşidi bulunmaktadır. Anadolu’da yetişen üzüm türleri ise 1200 civarındadır. Anadolu’da yetiştirilen bu üzüm türleri Milli Koleksiyon Bağı Tekirdağ İli Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde mevcuttur. Ancak bu kadar çeşit arasından ekonomik amaçlı 50-60 kadar çeşidi üretilmektedir.

Ülkemizde bilhassa Trakya, Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca Güneydoğu Bölgesi’nde özellikle Gaziantep’te de üzüm yetiştirilmektedir. Doğu Anadolu’da ise Iğdır, Elazığ, Erzincan gibi illerde üzüm yetiştirilmektedir. Üzüm yetiştirmek için yetiştirilen üzümün isteğine uygun bir iklim ve toprak yapısı bulunmalıdır. Yani toprak ve iklime uygun üzüm çeşidi yetiştirilmelidir. Üzüm, asma gelişim süreci uzun olan bir meyvedir. Günlük ısı ortalama olarak 10 dereceyi bulunca gelişmeye başlayan üzüm, sonbahar aylarında bu ısının altına düşene dek gelişimini sürdürür. Bağcılık yapabilmek için yıllık ortalama sıcaklıklar 9 ila 20 derece arasında seyretmelidir. Sıcak aylarda ise ortalama 17-20 derece ısı üzüm yetiştiriciliği için uygundur. Kış aylarında ve ilkbaharda ise düşen yağmurlar asma üzüm yetiştiriciliği için güzel bir durumdur. Erken olgunlaşan üzüm türlerinde ortalama 16-20 derece , geç olgunlaşan türlerinde ise ortalama olarak 30 derece veya daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyulur. İlkbaharda görülen don olayları sürgün sürme zamanına kadar devam ederse bu hiç iyi olmaz. Zira üzüm bağcılık 1-2 derecenin altındaki ısıdan zarar görür. Sonbaharda ise don olayları erken görülürse genç sürgünlerin kurumasına neden olur.

Üzüm asmalarının kökleri uzundur ve derinlere kadar inebilir. Bu nedenle yağışın daha az olduğu yerlerde de yetişebilir. Üzüm yetiştiriciliğinde asmalar için drenajı iyi topraklar tercih edilmelidir. Bağcılıkta yoğun killi topraklar tercih edilmemelidir. Toprağın verimi orta dereceli olmalıdır. Çünkü humus ve nem bakımından zengin topraklarda fazla azot birikir. Ve bu da sürgün gelişimini arttırır. Böylelikle asmalar hastalıklara karşı daha korumasız olur. Toprağın çakıl ve taşlarla bezeli olması drenajı arttırır ve bu durum toprağı ısındırarak asmanın gelişmesine yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Havuç Ve Havuç Yağının Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde Havuç Ve Havuç Yağının Faydaları Nelerdir, Havuç Yağının Faydaları ve Havucun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir