Menu

Türkiye’de Zeytin Üretimi

Zeytin, boylu bir çalı veya boyu 10 metreye kadar uzayabilen, yayvan tepeli,  sık dallı, her zaman yeşil yapraklı bir ağaçtır. Gövdesi yumru yumru, geniş ve kıvrımlıymış. Uzun ömürlü bir zeytin ağacı 2000 yıl kadar yaşar. Baharın sonlarına doğru zeytin ağacı çiçek vermeye başlar. Çiçekler daha sonra etli ve yağlı meyve verirler. Meyvenin içerisinde sert bir çekirdek bulunur. Zeytin meyvesinden elde edilen yağı bakımından oldukça değerli bir ağaçtır. Ağaç çok heybetli ve asil görünmektedir. Odunu da son derece dayanıklıdır. Zeytinin yaprağında uçucu yağlar, tanen, rezin ve organik asitler bulunur. Yapraklar ve gövde kabuğu çay halinde tüketildiğinde idrar söktürücü, iştah açıcı ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Tansiyon düzenleyici olarak bilindiği gibi şeker hastalığında da etkilidir.

Kozmetik alanında da sıkça kullanılır. Zeytinyağlı şampuanlar saçın çabuk uzamasını sağladığı gibi dökülmeye de etkilidir. Zeytinyağlı sıvı sabun, duş jelleri, katı sabun, bebek şampuanları cildi olumsuz dış etkenlere karşı korurlar. Zeytin dayanıklılığın sembolüdür. Doğal zeytinyağlı dermokozmetik ürünler cildimizde kimyasal kalıntılar bırakmadığından dünyada kullanımları giderek artmaktadır. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.

Türkiye zeytin üretiminde Dünyada 4. Sırada yer alır. Böylece dünya zeytinyağı üretimine %8 katkı sağlar. Türkiye sofralık zeytin üretiminde de İspanya’dan sonra 2’nci, tüketimde ise 1inci sırada yer alır. Marmara Bölgesi’nin ağaç varlığı açısından Türkiye içindeki payı da % 10 olarak belirlenir. Ayvalık, Mudanya, Edremit Körfezi, Orhangazi, İznik, Gemlik ve Yalova gibi yerlerde yoğun olarak bulunur. Ege Bölgesi`nde Manisa ilinin Akhisar ilçesinde 12 milyon adet zeytin ağacı bulunur. Ayrıca ülkemizde zeytin üretim fabrikaları da bulunur. Zeytin bu fabrikalarda işlenerek yağ üretimi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Havuç Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde havuç faydaları, havuç faydaları ve vitaminleri ve havuç nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir