Menu

Tohumlar Nasıl Dikilir Ve Nasıl Yetiştirilir

Tohumlar Nasıl Dikilir Ve Nasıl Yetiştirilir

tohumlar-nasil-dikilir-ve-nasil-yetistirilirler

Tohumlar toprağa bağlı yaşamaktadırlar. Genç bitkileri elde etmek istiyorsanız tohum dikmelisiniz. Tohumlar nasıl dikilir ve nasıl yetiştirilir bilmiyorsanız gerekli bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Tohumu dikeceğiniz zaman dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayınız. Tohumlar çiçek vermeden altı ay öncesinden uygun şartlar olacak şekilde tohumları dikeceğiniz topraklar ideal ve ortam ışıklı olması da önemlidir. Tohumların ise çimlenmesi için şartlar iyi olması gerektiğini biliniz. İlkbaharda çiçeklerin açması için tohumları kasım ayında dikmeye başlamalısınız. Bu sayede yaz aylarında sağlıklı bir şekilde çiçekler açacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

tohumlar-nasil-dikilir-ve-nasil-yetistirilir

Kış tohumlarınızı eylül ayında dikmeye başlamalısınız. İlkbaharda da çiçekler açmaya başlayacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Küçük tohumları dikecekseniz yerin rahat ve temiz olması lazımdır. Tahta kasaların içerisinde bulunan topraklara tohumları yayıp dikimini yapabilirsiniz. Yalnız küçük tohumları çok fazla toprağa gömmemelisiniz. Yerleştirdiğiniz tohumların üzerine de sadece hafif toprak ile kapatmalısınız. Diğer aşamalar ise dikilmiş olduğu tohumları çok fazla sulamayınız. Küçük tohumlar diktiyseniz o zaman sulama işlemini fıs, fıs ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Küçük tohumları eğer çok fazla sularsanız tohumlar çürürler. Bu bilgi her zaman aklınızda bulunsun.

tohumlar-nasil-dikilir-ve-nasil-yetistirilir-

Tohumları çok fazla sıcak ortamda ve nemli ortamdan korumak için tohumların üzerini plastikle kapatınız. Ama dikeceğiniz tohumlar iriyse o zaman toprağın altına yarım santim kadar derinliğe atmalısınız. Daha derine ise atarsanız çimlerin ölmesine neden olacaksınız. Tohumlar bahçenin cinsine göre dikimi yapılmaktadır. Sebzelerin zaten çoğunda tohum dikimi yapılmaktadır. Ama lahana, pırasa ve marullar için tohum ekleyip kendiniz yetiştirmelisiniz. Tohumları çimlendire bilmek için sizlere bir kaç bilgi vereceğiz. İlk önce kap seçimini iyi yapmalısınız. Tohumları çimlendire bilmeniz için plastik poşet bardaklar ya da saksılar da tercih edebilirsiniz.

tohumlar-nasil-dikilir-

Tohumlar Nasıl Dikilir Ve Nasıl Yetiştirilir,  İlk tohum ektiğiniz zaman sulamayı bol yapın. Ama daha sonra ise günden güne sulamayı çok fazla değil de normal haline getirmelisiniz. Tohumları çim lendire bilmek için parlitli olan gübreleri tercih etmelisiniz. Sitemize girerek dilerseniz tohum dikme işlemlerinin resimlerini inceleyip daha iyi bir şekilde de öğrenebilirsiniz. Biber tohumları ekmek istiyorsanız ortam sıcaklığının yirmi beş derece olmalıdır.

tohumlar-nasil-dikilir

Tohumların çimlenme süresi sekiz gündür. Ama daha az sıcaklıktaki bir ortamda biber tohumunu ekecekseniz bunun süresi yirmi beş gün olmaktadır. Biber tohumlarını eylül ve ekim ayında dikmelisiniz. Bu aylarda sebze tohumlarını ekmek çok daha faydalıdır. Biber tohumlartoprağa ekmeden önce bir su dolu kabın içerisine iki gün boyunca bekletmelisiniz. Tohumlar sağlıklı bir şekilde yetişmesi için gübre karışımı ile birlikte tarif de ekleyiniz. İthal torf olduğu zaman topraklar ve tohumları daha verimli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir