Menu

Tohum Çeşitlerinden Aspir Ve Kanola

Tohum Çeşitlerinden Aspir Ve Kanola

 

tohum-cesitlerinden-aspir-ve-kanola

Yeryüzünde bulunan yüz binlerce bitkinin var olmasının sebebi tohumlarıdır. Tohumların önemi son derece önemlidir. Bitkilerin sürekliliği ve var oluşu için olmazsa olmazdır tohumlar. Peki, tohumların içi nasıldır? Tohumun içerisinde embriyo, embriyo için besin sağlayıcı ve embriyonun büyüyüp yetişebilmesi ve fide haline gelebilmesi icin besin deposu bulunur. Buğday tohumu besin değeri yüksek olduğundan dolayı tercih sebebi olan bir tohumdur. Ayrıca buğday tohumundan bulgur çeşitleri ve buğday üretimi sağlanabiliyor.

Zengin tıp sanayisinde kullanılan keten tohumunun bir çok hastalığa çaresi vardır. Bünyesinde içerdiği omega 3 sayesinde etkisini daha da arttıran keten tohumunun kullanışlı olması da ayrıca tercih edilmesine katkı sağlıyor. Yaz aylarında en çok tercih edilen meyve olan karpuz tohumunu bir çok insan karpuzun kabuğu olarak bilse de karpuzun tohumu farklıdır. Enerji veren bir tohum türü de soya fasulyesinin tohumudur. Yemeklerde kullanılan ve tam bir enerji deposu olan soya fasulyesinin tohumunun tadı da kötü sayılmaz. Kanola tohumu pek duyulmasa da sıkça hayatımızda yer alan yağın üretiminde kullanılır.

Omega içeren tohumlardan bir diğeri de aspirin tohumudur. Aspirin tohumu yüksek oranda omega 6 içerir. Bitkilerin sadece belirli bölgelerde olmamasının ve dünya eksenine yayılmasının en büyük yardımcısı tohumlardır. Bir bitkiyi kökünden koparıp paketleyip taşımak yerine o bitkinin boyundan oldukça kısa olan tohumunu paket halinde alıp taşımak oldukça kolay ve kullanışlıdır. Bu sebepten dolayı tohumların önemi fazlasıyla yüksektir. Peki, tohumların büyüyüp gelişmesi nasıl sağlanır? Tohumların gelişimi için en önemli etkenlerden biri sudur. İnsanlarda olduğu gibi bitkilerde de su olmazsa olmazdır. Ayrıca bitkilerin gelişimi için madde taşınımı, fotosentez gerekmektedir. Torgor oluşumu ve stomaların çalışması da gerekmektedir. Akabinde enzimatik reaksiyonlar için gerekli ortamın oluşması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bitki Çeşitlerinden Vapur Dumanı Çiçeği başlıklı makalemizde Bitki Çeşitlerinden Vapur Dumanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir