Menu

Teraryum Bakımı

Teraryum Bakımı

 

Teraryum genel olarak bitkiler için oluşturulan ekosistemleri belirtir. Kirli ve olumsuz havadan etkilenmeyi minimuma düşüren bir fanus sisteminin içerisinde yer alan görsel keyfi yüksek bir yetiştiricilik sekli denile bilir. Nem ihtiyacı yüksek bitkiler için kullanılan teraryumlar hoş dekoratif özelliğinin yanısıra aslında mini bir ekosistem örneğidir. bu sebepten çok tercih edilen içerisine girip kendinizi kapırdığınızda vazgeçilmez bir tutku haline dönüşmektedir. Açık ve ya kapalı olarak tasarlanması gerçekleşir. Aslında kolay gibi görünen ancak bazı dikkat edilmesi gereken yönleri olan teraryum bakımı oldukça mühimdir.

Teraryum direk gün ışığını sevmez. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir. Teraryum az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için yapraklarında solma ve kararma meydana gelir. Genellikle teraryumları yazın haftada 2 defa kışın ise haftada 1 defa sulanması yeterli olacaktır. Yaz mevsiminde uygulanan sulama tekniğinde Pazartesi ile Perşembe günleri tercih edilmesinde sakınca bulunmuyor. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulamada kullanılan kabın ölçüsü aynı olmalıdır. Ve saksının dibinde biriken suyu mutlaka sabahları almalısınız. Alınmazsa çiçeğin ömrü kısalabilir.

Belirtilen detaylara özen gösterilirse çiçeğin ömrüne ömür katmış olabilirsiniz. Sadece bu şekilde bitkinin toprağında koku ve ya haşerelerin oluşmasına engel olabilir. Teraryum Bakımı esnasında su verebilmek için toprağın kuru olması gerekir eğer nemliyse sulama işlemini ertelemelisiniz. Toprağının kuru ya da sulu olduğunu anlamamız için toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlanır. Özellikle toprak kontrolü esnasında toprağınız nemli ise sulama işlemini ertelemelisiniz. Teraryum rüzgar almayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Özellikle rüzgar çiçeğimizi salladığı zaman bitkinin sapında oynamalar ve ya toprağın köküne hava akımın girmesine sebep verebilir. Bu da çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep olur.

Mesela; Kapı önünde ve ya pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulması gerekir. Teraryum uzun süre kalan bir bitkidir. Dalların üzerindeki çiçekler solup ve geçtikten sonra bitkimizin birdaha çiçek açması için solan yaprak ve çiçeklerin kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılması gerekmektedir. Mesela; soğuk silikon gibi mum ve ya yakıcı olmayan yapışkanlarla kapata bilirsiniz. Özellikle 5 ve ya 6 yılda bir yapılmaktadır. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir