Menu

Tarımda Verimi Artırmak İçin Neler Yapılabilir

Tarımda Verimi Artırmak İçin Neler Yapılabilir

 

tarimda-verimi-artirabilmak-icin-neler-yapilabilir

Tarım dünya nüfusu açısından önemli bir sektördür. Birçok ülke açısından tarım ekonomik anlamda da büyük yer kaplar. Gelişen bir ülke olmamızın bir getirisi olarak tarımın ülke ekonomisindeki payı eskiye oranla azalırken daha doğrusu ekonomide tarıma bağlılığımız azalmasına rağmen halen tarımın ülke ekonomimiz açısından önemi büyüktür. Bu nedenle birim alandan en yüksek verimi almak mühimdir. İşte bunun için yani verimi sağlamak için yapılabilecek bazı şeyler vardır.

Tarımda verimi arttırmak için öncelikle ekimi yapılacak olan bitkinin hangi toprağa uyum sağladığı bilinmeli ve yetişmesi için uygun olan toprağa ekilmelidir. Yağışın yeterli olmadığı daha kıraç yerlerde ekim nöbeti şekline uyulmalıdır. Nadas uygulanan topraklarda verimin iyi olması için toprağın 1 yıl ekilip diğer yıl dinlendirilmesi şeklinde bir uygulamaya gidilmesi gerekir. Bitki artıkları ise yakılmamalıdır. Aksine bu bitki artıklarının toprağa karışması sağlanmalı ve toprağın besin maddesi açısından zenginleştirilmesi yoluna gidilmelidir. Çünkü bunların toprağa karışması toprağa organik madde ve besin değeri katması bakımından faydalıdır. Erozyon gibi doğal afetlere karşı önlem alınmalıdır. Eğer ekim yapılan nokta erozyona maruz kalabilecek bir yer ise erozyon tehlikesine uğrayabilecek noktaya dik olarak ekim yapılmalıdır. Ekim yapılan toprağa uygun olan doğru gübre kullanılmalıdır. Gereğinden fazla gübre verilmemelidir. Tarım alanlarının sulama, işleme, gübreleme faaliyetlerinin zamanlaması iyi ayarlanmalı ve bu faaliyetler doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Toprak trafiği de iyi ayarlanmalıdır. Yani toprak trafiğinin azaltılması toprağın verimi için faydalı olacaktır. Zira toprağı haddinden fazla işlemek toprağın çok fazla parçalanmasına ve yapısının bozulmasına neden olacaktır. Bu da o topraktan alınan verimin azalmasına yol açacaktır. Ama her şeyden önemlisi topraktan iyi bir verim alabilmek için işi bir bilene yani bir ziraat mühendisine sorulmalı, tarım ürünlerini ekmeden önce ondan bilgi alınmalıdır. Görüldüğü üzere tarımda verimi arttırabilmek için birtakım yöntemler vardır. Bunlara uyulduğu takdirde tarımda birim alandan alınan verimin artması sağlanacaktır. Daha kapsamlı çalışmalar için işin uzmanlarından detaylı bilgi alınmalı ve bu tavsiyeler doğrultusunda faaliyetlerde bulunulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Nerelerde Ve Nasıl Yetişir başlıklı makalemizde Antap Fıstığı, antep fıstığı nasıl yetişir ve Antep Fıstığı Nerelerde Ve Nasıl Yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir