Menu

Tarım Nedir Nasıl Yapılır

Tarım Nedir Nasıl Yapılır

 

tarim-nedir-nasil-yapilir

Günlük hayatta aldığımız besinlerin yetiştirilme olayına tarım denir. Daha uzun olarak açıklamak gerekirse; bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve kontrol yapılması, rutubetsiz ve nemsiz ortamlarda depolanması, işlenip değerlendirilmesi ve ticaret yapılarak pazarlanmasına tarım denir. Bitkisel ürünler için tarım, hayvansal ürünler için tarım olmak üzere 2’ye ayrılır. İkisinin de aynı yola çıkmasının yanı sıra ikisi arasındaki tek fark üretilen üründür. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi birinde bitkisel diğerinde ise hayvansal ürünler işleniyor.

Tarım coğrafyadan coğrafyaya göre değişmektedir. Tarım yapılacak olan bölgenin yüksekliği, iklimi ve toprağı tarım için doğrudan etkendir. Herhangi birinde yaşanacak problem tamamen üretimi sıkıntıya sokar hatta ve hatta üretimin durdurulması dahi söz konusu olabilir. Ayrıca koşullar tamamen uygun olsa da hatalı sulama ve hatalı gübreleme tarımın verimli olmamasına doğrudan etkendir. Dünyada tarım için yeteri kadar verimli olan yerler oldukça azdır. Bu yüzden kaliteli ürünler gün geçtikçe daha da zamlanarak karşımıza çıkıyor.

Tarım için sürekli verim alınmayacak yerler olduğu zaman tarım yerleri sürekli değiştirilerek verimin düşüşü önlenir. Bu durum kaliteye kötü yönden yansısa da süreklilik için idealdir. Bazı kıtalar da çiftçiler ekim ve hasat olaylarıyla uğraşmak istemezler. Afrika kıta sı bunlara örnektir. Bu tür bölgelerde insanlar yine de tarımdan vazgeçmez ve hayvansal ürünler için tarıma başvururlar. Sürekli aynı bölgede duran hayvanlar yeteri kadar gelişemez, bu sebepten ötürü bu bölgelerdeki insanlar göçebe olarak yaşar ve hayvanları sürekli farklı yerlerde otlatmayı seçerler. Yeryüzündeki en büyük tarım ürünü tahıllardır. Tahılların arkasından ise meyve ve sebze üretimi gelir.Akabinde tekstil için kullanılan pamuk gibi ürünler ve diğer ürünler gelir.

Bir önceki yazımız olan Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde Ihlamur, Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir ve Ihlamurun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir