Menu

Tarçın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarçın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Tarçın besinimiz defnegiler familyasından ve yaklaşık olarak 6 ila 12 cm boylarında yetişen bir ağacı belirtir. Uzun ve özellikle silindir şekline bir gövdeye sahip olurken boyu 50 cm ulaştığı zaman yukarısından kesilmekte ve kök kısmından uzun şıvgınların çıkmasına neden olur. Şıvgınlar yaklaşık 2 ve ya 3 cm uzunluğunda oluyor. Kabukları soyularak kurutulmaktadır. Tarçının bir de çiçeksi kısımları vardır. Bu çiçeksi kısımları ağacın en tepesinde bulunmakta ve her zaman toplu halde durmaktadır. Yaprakları ise taze haldeyken kırmızıya daha sonra da yeşile dönmektedir. Her ne kadar baharat olarak bilinse de tarçın koku vermesi için bazen yemek ve tatlılara da katılmaktadır. Aynı zamanda kokusundan dolayı parfümlere de koyulur.

Pek az insan tarçın hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı için ayrıntılı olarak tarçın hakkında bilinmesi gerekenlere yazımızda ulaşmanız mümkündür. Tarçın tropik ülkelerde yetiştirilmesinin yanı sıra ülkemizde de sadece botanik bahçelerde yetiştirilmektedir. Tarçının Faydaları Neler? Bu besinin fidesi gövdesinden ayrıldığı zamanlarda kurtulmaya bırakılır. Tarçın, daha sonra hem evlerde hem de farklı amaçlar ile kullanıldığı zaman faydalarını da göstermektedir. Günümüzde çoğu zaman yemiş olduğumuz tarçının her ne kadar faydalarını bilmesek dahi bu yazımızda tarçının faydaları neler?

Diyerek başta vücut sağlığı açısından etkilerine bakalım. Sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra iştah sorunu yaşayanlar adına iştah açıcı özelliği ve mide bulantılarına iyi gelmesi gibi etkenler bulunur. Kimi zamanlarda rahatsızlığın tedavi aşamasında da hastaya oldukça iyi gelen tarçın yaklaşık 1 kahve kaşığı demliğe konularak kaynar su ile 10 dakika demlenmeye bırakılarak içilmesi gerekir. Böylelikle mide ile bağırsak gazlarına da iyi gelen bir yapısı bulunur. Tarçının Zararları Neler Olabilir? Genellikle soğuk havalarda tüketilen bir baharat türü olan tarçının zaman zaman zararlı etkileri de ortaya çıkar.

Genel olarak tarçının zararları neler olabilir? Diye düşünülerek araştırma yapıldığı zaman da birçok etkisi bulunabilir. Bunlardan bazıları ise hastalığı tetikleyici özellikleridir. Örneğin yüksek tansiyon hastası birisi ilaç kullanırken tarçın tükettiği zaman ilacın etkisini arttırmasına yardımcı olabilmektedir. Bu yüzden de hastanın kan şekerinin düşmesine neden olunmaktadır. Tarçın bazen karaciğeri zorlayıcı özelliğe de sahiptir. Yağ tarafı cilde uygulandığı zaman cildi tahriş edebilmekte, gebelik döneminde ise mutlaka doktora başvurularak kullanılması önerilmektedir. Mucizevi besinlerden olan tarçın her derde devadır. Özellikle diyet yapan kişiler elmanın üzerine dökerek tüketirse şeker isteğini bastırıp tokluk hissi verecektir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir