Menu

Tarçın Çayı

TARÇIN ÇAYI

tarcin-cayiTarçın ağacından elde edilmektedir. Tarçının, 100 üzerinde çeşidi olduğu bilinmektedir. Tarçın, bilinen en eski baharatlar arasında yer alır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Son araştırmalara göre, tarçının şeker hastalarına iyi geldiği anlaşılmıştır.

Bu yüzden şeker hastaları, günde bir çay kaşığı tarçını su ile karıştırarak içebilirler. Peki, tarçın çayını nasıl hazırlayacağız? Öncelikle, iki seçeneğimiz bulunmaktadır. Birincisi, tarçının kabuğundan yararlanacağız. İkinci seçenek ise, tarçının tozundan yararlanacağız. Çayımızı kabuktan yapmayı düşünüyorsak öncelikle, kabukları soyup bir demliğin içine atıp sıcak su ilave ediyoruz.

Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra servise hazırlayabiliriz. Eğer çayımızı toz halinde hazırlamak istiyorsak, bir çay bardağına 1 veya 1,5 çay kaşığı tarçın koyuyoruz. Üzerine sıcak su ilave ediyoruz ve yaklaşık 5 dakika demlenmesini bekliyoruz. Çayımız artık servise hazırdır. Tarçının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ancak tarçının daha fazla yararları olabileceği yönündeki teoriler mevcuttur. Bu yüzden tarçın üzerindeki araştırmalar genişletilmiştir.

1.Tarçın Çayının Faydaları

– Vücut ısını dengeler.

– Kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü normal seviyede bağlı tutar.

– Obeziteyi engellediği bilinmektedir.

– Diyabet hastalarına doktor kontrolünde önerilmektedir. Şeker seviyesini düşürür.

– Demir yönünden zengin bir baharattır.

– Diş sağlı için kullanılması önerilir. Dişlerinizi güçlendirir.

– Kemikleri güçlendirir.

– Vücudunuzdaki tuzun atılmasını hızlandırır.

– İçerisinde bulunan yemekler tüketildiği taktirde, beyinin çalışmasını güçlendirir.

– Bilgisayar üzerinde fazla vakit harcayan insanların, tarçın çayı içmesi önerilmektedir.

  1. Tarçın Çayının Yan Etkileri

Genel olarak bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak alerjisi olan kişilerde, reaksiyon gösterebilir. Cilde uzun süre değmesi, cildin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Gebelik dönemi yaşayan kadınların, tarçın çayını kullanmadan önce doktora danışmalarını tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir