Menu

Süs Biberi Ve Acı Sivri Biber Capsicum Annuum Hakkında İnanılmaz Fikirler

Süs Biberi Ve Acı Sivri Biber Capsicum Annuum Hakkında İnanılmaz Fikirler

Günümüzde bildiğiniz gibi süs biberi, tatlı dolmalık bilerler ve çarliston ve meşhur olan acı sivri biberin tamamı aynı türde bitkilerdir. Patlıcangiller familyasının capsicum cinsi bitkilerinin capsicum annuum türünün çeşitleri yani kültivarlarıdır. Capsicum cinsinin biber olarak yenen pek çok türü mevcuttur. Belirtmiş olduğumuz tüm çeşitler capsicum annuum türünün kültivarlarındandır. Bu kültivarlar muhtemelen diğer biber türleri melezleştirmeler ile elde edildiği biliniyor. Ancak özelleri ve ihtiyaçlar bakımından ağırlıklı olarak capsicum annuum türünfrn diye sınıflandırılmaktadır. Dünyada belki sayılamayacak kadar çok biber çeşidi bulunmaktadır. Meksikaların kendilerine özgü acı biberi, Hindistanlılara özgü acı biberler ve bizim tüketmekte olduğumuz biber tüm dünyada bilinmektedir. Yetiştirmede gerek duyduğu ihtiyaçlar genel olarak birbiriyle aynıdır. Fakat yetiştirilme amaçlarına göre kültürüne göre farklı bakım gerektirmektedirler. Örneğin acılık ve farklı aroma ikisi birlikte en iyi çok sıcak memleketlerde yetişmektedir. Bilhassa da aşırı sıcağa göre hava nem oranı düşükse orada biberin acılığı, lezzeti ve aroması başka bir güzelliktedir. Türkiye’de biber üretimi: dünya genelinde çarliston, dolmalık ve acı biber üretiminde Türkiye, Çin ve Meksika’dan sonra üçüncü sırada Endonezya ile rekabet haline dönüşür. Biberlerin kökenleri: capsicum annuum türünün anavatanı olan güney Amerika kıtasıdır. Yaklaşık 6000 yıl öncesinde ekvador ülkesi dolaylarında bilinçli olarak yetiştirilmeye başladığı bilinmektedir. Daha sonra ise biber üretimi ve tüketimi tüm orta Amerika’ya yayılmış durumdadır. Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya ilk defa ispanyaya getirilmiş ve sonrada ise Avrupa’da ve Asya ülkelerine yayılmıştır.

sus-biberi-ve-aci-sivri-biber-capsicum-annuum-hakkinda-inanilmaz-fikirlerAcı biberin yararı:

Toksinleri vücuttan atmaktadır. Kafa derisini terletici özelliğe sahiptir. Kılcal damarlarda ve lenf sisteminde yoğun faaliyet sağladığı belirtilmektedir. Beyne etkisi ile mutluluk vermeyi sağlayan seratonin hormonunu salgılatmaktadır. Acı biber yeme alışkanlığı olan insanlarda sıcakkanlılık, girişkenlik, yüksek sosyallik, hamaratlık, beceriklilik, hareketlilik ve yardım severlik sık sık görülmektedir. Şeker hastalığı kaynaklı sinir hasarlarına faydası oldukça fazladır. Artrit ile romatizma ağrılarına meme kanserinin sonrasında oluşabilecek ağrılarına ve baş ağrısına iyi gelmektedir. Evde süs biberi yetiştirilir mi? Yaz ve kış her gün ve gün içerisinde sık sık esinti almasını ve yeterince kuvvetli güneş almasını sağlayabilirseniz evlerinizde süs biberi yetiştirebilirsiniz. Biberler tohumlarıyla çoğalmaktadır Capsicum annuum türünün biberleri kolay yetiştirilen ve oldukça hızlı büyüyen bitkilerden biridir. Erginleşip çiçek açmaları türüne göre 1,5 ay ile 3 ay arasında gerçekleşmektedir. Tohumlarını ne kadar erken ekerseniz o kadar kısa sürede biberlerinize kavuşabilirsiniz. Tohumların çimlenebilmesi için sıcaklık gün içinde çoğunluk saatlerde 13 dereceden daha düşük olmaması gerekmektedir. Güneş gerekesimi Biberlerin her bitkinin olduğu gibi güneşe olan ihtiyacı oldukça fazladır. Gölgede iyi yetişmez yani; kof gelişim, az veya hiç çiçeklenmeme, lezzette eksikli ve geç kızarma gibi sorunlar görünebilmektedir.

Toprağın önemi Biberlere gereken toprağın öncelikle çok havadar olması şarttır. Eğer havalı değilse ponza taşı karıştırınız. Biberler gerek alkalinli toprak sevmez gerekse de kalsiyuma çok fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Asitli, orta asitli ve nötr topraklarda kesinlikle yetiştirmemelisiniz. Bu durum pek mümkün değilse, toprağınız fazla kireçli ise toprağına bol bol ponza taşı ve eski sığır gübresi ile karıştırınız. Belirttiğimiz gibi biberler asitli toprak severler ancak bu durumda topraklarda kalsiyum eksiklinden kaynaklanan üzücü problemler baş göstermektedir. Asitli topraklarda yetiştiremiyorsanız toprağa kalker taşı parçalarını katmanız gerekir. Sulama Bazı biber çeşitleri sıcak yaz aylarında susuzluğa karşı oldukça dayanıklı olurken bazıları da bu kadar dayanıklı olmayabilir. Kısacası hepsinde aynı muameleyi yapmamakta fayda vardır. Aşırıya kaçılmaması şartıyla suyu sevmektedirler. Tekrardan sulamak için toprağın iyice kurumasını beklemeyiniz. Süs biberlerine ekim ayı sonundan itibaren diğerlerini ise ağustos ortasından sonra sulamayı seyrekleştiriniz.

Besin ile gübrenin önemi Kireçli topraklarda yetiştiremiyorsanız herhangi bitki besinlerinden verebilirsiniz. Asitli ile nötr topraklarda yetiştiriyorsanız piyasaya henüz yeni çıkan kalsiyum katkılı özel domates gübresi ya da besini bulmalısınız. Güvercin, tavuk ve kuş gübreleri fazla azotlu olduklarından dolayı biberlere iyi gelmemektedir. Eski yani yanmış sığır gübresi en güvenli gübrelerdendir.

İyi ürün almak için ise; Çiçekleri açtıktan sonra biberler yaklaşık olarak 2cm olunca iki üç haftada bir gübre şerbeti vermelisiniz. Hazırlarken en fazla 5-6 saat bekletiniz. Şerbeti daha fazla bekletirseniz azot oranı yükselir ve buda biberlere iyi gelmemektedir. Gübre şerbeti yerine fosfor oranı yüksek bitki besini verebilirsiniz. Optimum sıcaklık isteği ise yaklaşık 20-25 C ‘dir. Biberler 5 C’ye kadar hayat fonksiyonlarını sürdürmektedirler. Yetiştirme devrelerinde sıcaklık sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğü zaman tamamen ölmektedirler. Bu sebeple yastıklarda yetiştirilen fidelerin açıktaki yerlerine dikimi ilkbaharda don tehlikesi tamamen kalktıktan ve özellikle toprak ile hava sıcaklık şartları uygun bir hal alınca yapılması gerekir. Hava nem’in `-65 civarında olması ve toprakta devamlı olarak e-70 nem bulunması gerekmektedir. Toprak İsteği Biberler iyi bir gelişme veya yüksek verim için su tutma kabiliyeti yerinde, derin geçirgen, besin ile organik maddece zengin bahçe toprağı denilen tınlı toprakları tercih edilmelidir. Artık sizlerde kolaylıkla belirtilen periyotlarda lezzetli biberler üretebilirsiniz. Tek yapmanı gereken şey belirtilen detaylara dikkat etmelisiniz. Ancak bu sekılde sağlıklı ve tam tadına sahip biberlere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı başlıklı makalemizde Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir