Menu

Sümbül ne zaman ekilir?

Zambakgiller ailesine ait olan sümbül bitkisi muhteşem kokusuyla dört bir mevsimde ayakta durabilen çiçekleri ve şahane kokularıyla meşhurdur. Genel olarak süs için büyütülen oldukça güzel ve soğanlı bir bitki türüdür. Farklı ve parlak renkleri çok keskin kokuları vardır.

Sümbül bitkisi doğrudan güneş ışığını almayı istemez dolaylı ışıklardan faydalanabilir. Soğuk ve sıcak havanın çok yoğun olduğu ortamda kalması bitkinin çiçeklerine ve yapraklarına zarar verebilir. Sümbül bitkisi narin bir bitkidir hava akımlarına maruz kaldığı takdirde bundan çok çabuk etkilenebildiği için hava akımlarından mutlaka korunmalıdır. Sümbül bitkisinin kış aylarında hangi ortamda bakılıyorsa bu ortam 14-15 derecenin daha altında olmamalıdır. Bitkinin yaz aylarında suya olan gereksinimini yetecek kadar karşılayabilmek için bitkinin en az haftada iki gün sulanması gerekmektedir. Kış aylarında ise bitkinin yoğun soğuğa maruz bırakılmamasına ve susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Bitkiyi sularken bitkinin bölümleri sulanmalıdır. Sulama sona erdikten sonra bitkinin yetiştirildiği tabakta kesinlikle su kalmamasına özen gösterilmelidir. Sulama yapılırken her hafta aynı günde ve aynı su oranında sulama yapılmalıdır. Bitkide olağan bir değişiklik olmadığı takdirde verilen su miktarı değiştirilmemelidir.  Kış aylarında bitkiyi sularken verilen suyun oda sıcaklığında olması gerekmektedir.  Bitkinin saksısını çok sıklıkla değiştirmek ve bitkinin bulunduğu saksısının çok büyük olması bitkinin gelişim sürecini olumsuz yönde etkiler.

Sümbül bitkisini köklerinden ayırarak üretebilirsiniz. Sümbül bitkisinin kökünden çıkarak yukarıya doğru uzayan dar kısımlar bu bitkiye benzeyecek yeni bir bitki meydana getirir. Yeni meydana gelen bitkileri buradan ayırıp başka bir saksıya dikerseniz yeni sümbüller meydana getirebilirsiniz. Sümbül bitkisini direk toprağa diktiğiniz zaman dayanıklı olması açısından hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, eğer sümbülü saksıda yetiştiriyor iseniz sümbülleri dondan uzak tutmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı Bitkisinin Genel Özellikleri başlıklı makalemizde kasımpatı bitkisi bakımı, kasımpatı bitkisi ne zaman dikilir ve kasımpatı bitkisi ne zaman dikilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Büşra 9 Nisan 2017 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir