Menu

Sümbül Çiçeği Ve Bakımı

Sümbül Çiçeği Ve Bakımı

Bitki güzel kokusu ile meşhurdur ve hemen hemen , bütün mevsimlerde yeşil kalma özelliğine sahiptir. Bitkinin en büyük özelliği soğanlı olmasıdır, bu özelliği dayanıklı olmasını sağlar. Bitki bir çok renkte çiçek açmaktadır.
sumbulSulama Ve Bakımı: Bitki çok az ışık alan ortamlarda yetiştirilmelidir, aşırı güneş ışınları yapraklarına, özellikle de çiçeklerine zarar vermektedir. Bununla birlikte çok fazla sıcak ve soğuk havada tutmak bitkinin gelişimini kötü yönde etkiler, yaprak ve köklerine zarar verir. Mevsim geçişleri iyi şekilde değerlendirilirse gelişimi olumlu yönde etkilenir, ancak doğal yaşam koşullarına aykırı durumlara maruz bırakmak, tam tersine gelişimini durdurur. Özellikle kış aylarında sıcak ortamları sever, bu yüzden ortalama 15-16 derecelik sıcaklığa sahip ortamlarda tutulması gerekir.
Sulamanın Önemi: Bitki yazın çiçek açan, yaz aylarını daha fazla seven bir bitki olduğundan, kış aylarının kötü koşullarından korunmalı zaman zaman sulama yapılarak bakımı sağlanmalıdır. Bitki çok nazlı bir özelliğe sahiptir kökü soğanlı olmasına rağmen yanlış yapılacak sulama, kökten çürümesine bununda çok zaman sonra anlaşılması yüzünden, bitkinin beklenmedik bir anda ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden sulama işlemi ne çok kuru, ne de çok ıslak olmadan, yani toprak henüz nemli iken yapılmalıdır. Ayrıca en azından senede bir kez dahi olma çiçek vitaminlerine suya karıştırılarak bitkinin beslenmesi sağlanmalıdır. Ancak vitaminlerde aşırı miktarda verilmemelidir, bu bile bitkiye zarar verir.

Bir önceki yazımız olan Salon Sarmaşığı Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde Salon Sarmaşığı Çiçeği Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir