Menu

Sümbül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Sümbül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

 

Sümbül-Çiçeği-Bakımı-Nasıl-Olur

 

Sümbül, güzel kokulu bir çiçek olmasını yanı sıra zambakgiller ailesine mensuptur. Dört mevsimde ayakta durmayı başarabilen çiçekleri ve harika kokusuyla en popüler çiçek türleri arasında yer alır. Genellikle süs için yetiştirilen sümbül soğanlı bir bitki türü olarak bilinir. Çok farklı ve de parlak renklere sahip olurlar ve keskin kokularıyla büyülerler. Süs bitkileri arasında yer alan sümbül, hem çok kolay bir şekilde yetiştirilir hem de son derece dayanıklıdır. Peki sümbül ne zaman dikilir? Bunun için en ideal zaman yaz sıcaklarını sona erdiği sonbahar serinliğinin başladığı aylardır. Sümbülü sonbaharda alarak yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak diğer aylarda elinizde sümbül soğanı geçtiyse kesinlikle sonbaharı beklemeden dikmelisiniz. Çünkü sümbül soğanını korumak zordur. Sümbül soğanlarını dikerken mutlaka kendi boyundan iki misli derine gömmeye özen göstermelisiniz. Ve aralarında mutlaka yaklaşık olarak 10 cm mesafe bulunmalı. Toprağının humuslu olması ve suyu iyi yüzdüren yapıda olması gereklidir.

 

Doğal topraklar özel poşet topraklara göre çok daha besleyicidir. Bu açıdan sümbülü doğal topraklarda çok daha iyi bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Sümbül, direkt olarak güneş ışığı almaması gereken bir bitkidir. Dolaylı ışıklardan faydalanması çok daha doğrudur. Çok soğuk ya da çok sıcak hava çiçeklerine ve yapraklarına zarar verir. Oldukça narin bir bitki türü olan sümbül, hava akımlarına da maruz kaldığında çok hızlı bir şekilde olumsuz etkilenir. Bu açıdan sümbül bitkisini mutlaka hava akımlarından korumakta fayda var. Eğer kış aylarında sümbül yetiştirecekseniz mutlaka bulunduğu ortam 14 ya da 15 derecenin altına düşmemelidir.

 

Soğuk havaya maruz kalmamalı ve yeterli seviyede sulanmalıdır. Yaz aylarında ise suya çok fazla ihtiyaç duyar. Bu açıdan haftada iki gün sulamak doğru olacaktır. Bitkiyi sularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitkinin bölümlerini sulamaktır. Sulama sonrasında bitkinin saksısında hiç su kalmamasına dikkat etmek gerekir. Sulamayı yaparken ise her hafta aynı günde ve aynı su oranında sulamak gerekir. Bitkide herhangi bir değişiklik gözlemlenmediği takdirde bu su oranı değiştirilmemelidir. Kış aylarında ise sulamada kullandığınız su mutlaka oda sıcaklığında beklemiş olmalıdır. Bitkinin saksısını sürekli değiştirmemekte fayda vardır. Sümbülü köklerinden ayırarak yeni sümbüller üretebilirsiniz. Kökünden uzayan dar kısımlar yeni bir bitki oluşturur. Bu yeni oluşan bitkileri farklı bir saksıya dikerek yeni sümbüller oluşturabilirsiniz. Sümbül bitkisi toprakta yetiştiğinde çok daha dayanıklı olur. Saksıda yetiştiriyorsanız çok daha özen göstermeniz gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir