Menu

Son Zamanların Gözde Meyvesi Yaban Mersini Nedir?

Son Zamanların Gözde Meyvesi Yaban Mersini Nedir?

Son Zamanların Gözde Meyvesi Yaban Mersini

Likapa-yana-mersini-nedir

Yaban mersini, sağlık için oldukça fazla olan faydası ve lezzetinden ötürü son dönemlerde oldukça fazla tüketilmeye başlamıştır. Ülkemizde özellikle Karadeniz’in yüksek kesimleri olmak üzere Amerika ve Avrupa kıtalarında da yetiştiriciliği yapılmakta olan yaban mersini iklimsel olarak dağlık bölgeleri sevmektedir. Yaz aylarında mahsul veren bu meyvenin toplayıcılığı sonbahar dönemine kadar yapılabilmektedir.

Yaban Mersininin Faydaları

Yaban mersininin faydaları oldukça fazladır. Yaban mersini antioksidandır ve vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olur, hücrelerin kendi yenilemesine destek verir, Yaşlanmayı geciktirir, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır, idrar yolu ile ilgili hastalıkların oluşma ihtimalini azaltır, göz sağlığı için oldukça faydalıdır ve göz hastalıklarının oluşumunu geciktirir, beyin için fazlasıyla yararlı vitaminleri bünyesinde bulundurur. Yaban mersininin sağlığa olan faydaları bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda son dönemlerin en çok korkulan hastalığı olan kanserin oluşma riskini oldukça azaltır ve stres kaynaklı hastalıklardan bizleri korumaktadır.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilmektedir

Peki, sağlık için bu derece faydası olan yaban mersini nasıl tüketilir? Yaban mersininin sadece meyvesi değil yaprakları da tüketilebilmektedir. İster kurutularak ister de direkt olarak tüketilebilinen yaban mersini aynı zamanda çay olarak tüketimi de tercih edilebilmektedir. Yaban mersini suyu ve yaban mersini şurubu olarak ta piyasa da satışı yapılan bu meyvenin son dönemlerde kapsül halinde olanı da mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Erik başlıklı makalemizde Erik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir