Menu

Soğanlı Bitkiler Nelerdir

Soğanlı Bitkiler Nelerdir

soganli-bitkiler

Soğanlı bitkiler bahçelerinize ve ya saksılarınız da çok kolay yetiştirilen çiçekli bitkilerdendir. Bahar mevsiminde soğanlı çiçekler bahçeyi ve evi güzelleştirmeye yardımcı oluyor. Yazımızda sizlere soğanlı bitkiler nelerdir açıklayalım;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Frezya çok fazla sevilen güzel kokulu bir bitki olup süsengiller ailesindendir. Anayurdu Güney Afrika olan bu bitkinin çiçeklerinin üstü geniş altı boru gibi dar yapıya sahiptir. İnce uzun yaprakları vardır ve çiçekleri salkım şeklinde açmaktadır. Makul seviyede sulanması gerekir. Frezya zengin karışımlı toprak seviyor. Bahçe toprağına kil, kaba dere kumu ve ya yaprak çürüntüsü katılarak, uygun toprak elde edilmektedir. Çiçek açma döneminde sıvı gübre verilmesi gerekir. Frezya güneşli ve özellikle bol ışıklı yerleri seviyor. Frezya ılık ortamları sever ve sıcaktan da hoşlanmaktadır.

soganli-bitkiler-nelerdir-hakkinda

Zambak Zambakgiller ailesinden gelmektedir. 110’a yakın türü bulunuyor. Uzun ömürlü soğanlı bir bitki olduğunu hatırlatalım. Mart ayı sonu, nisan ayı başı gibi soğanları filiz vermektedir. İri çiçeklere sahiptirler. Zambak genel olarak ise bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılıyor. Bu bitkinin kimi türleri bazı ülke mutfaklarında besin olarak kullanır. Suyu seven bir bitki susuz kalırsa ölür. Özellikle de soğanının filizlendiği dönemlerde bol suya ihtiyaç duyuyor. Zambak çiçeğini yağmur şeklinde sulamayı tercih edebilirsiniz. Zambak dikeceğiniz toprağın nem oranının orta düzeyde olması gerekiyor.Soğanlı Bitkiler Nelerdir ?

soganli-bitkiler-nelerdir

Nergis Hoş kokulu nergis çiçeği yaklaşık boyu 20-30 santime kadar uzayabilen saksı ve bordür çiçeği denmektedir. Nergis çiçeği soğanları için uygun dikim zamanı sonbahar başıdır. Çiçeği dikmeden önce, dikim yapılacak alanın yabani otlardan temizlenmesi gerekiyor. Nergis çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz öncelikle saksıya çakıl ve toprak doldurunuz. Nergis çiçeğinin kökleri narin ve ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle toprağının geçirgen özellikte olması lazım. Nergis çiçeği kumlu ve organik maddece zengin bir toprakta yetişirse daha verimli büyüyecektir. Daha sağlıklı olabilmesi için de potasyum ve fosfor yönünden zengin gübre takviyesi yapınız. Soğanlı Bitkiler Nelerdir ?

soganli-bitkiler-nelerdir-lale

Lale Baharın geldiğini müjdeleyen çiçeklerin başında lale gelmektedir. Sanılanın aksine lale yetiştirmek kolay olmaktadır. Lale yetiştirmede çiçek açan süreyi en iyi şekilde değerlendirmek önem arz eder. Lale yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmaması gerekir. Lale bitkisi genellikle baharda çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine giriyor. Bakımı oldukça kolaydır zor bir çiçek türü değildir. Çok fazla soğuk havalarda olmaması gerekiyor. Suyu sever düzenli bir bakım sağlanırsa olumlu sonuçlar alınacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir