Menu

Soğan Nasıl Yetiştirilir Ne Gibi Faydaları Vardır

Soğan Nasıl Yetiştirilir Ne Gibi Faydaları Vardır

Soğan-Nasıl-Dikilir-Faydaları-Nelerdir

 

Soğanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, son derece besleyici olmasını sağlar. Bu açıdan en çok tüketilen besinlerden biridir. Soğan dikiminde en önemli nokta iklim ve yetiştirme şeklidir. Soğanlar üretilirken yazlık soğanlar ve de kışlık soğanlar şeklinde ikiye ayrılır. Yazlık soğanlar genellikle daha açık renklidir, kalın etli ve de suludur. Aynı zamanda oldukça dayanıksızdır. Yazlık soğanlar genellikle çiğ olarak tüketilir ve salatalarda kullanılır. Kışlık soğanlar ise yazlık soğanlara göre çok daha dayanıklıdır. Sert bir kokusu vardır ve daha koyu renklidir. Mevsim yağmurlarına bağlı olarak yetişir. Bu soğanlar kendi içinde farklı soğan türlerine de ayrılır. Tatlı soğan, kırmızı soğan gibi farklı türleri vardır. Bu tür soğanlar daha tatlıdır ve suludur. Çiğ olarak çok daha lezzetlidir.

 

Türkiye’de soğan, 3 yıllık bir süreçte yetiştirilir. İlk yılında tohumdan arpacık olur, bir sonraki yıl arpacıktan soğan olur ve sorasında tekrar tohum yetişir. Soğan ne zaman dikilir sorusunda rol oynayan en önemli şey iklim koşullarıdır. Günün uzunluğu ve de sıcaklık soğanın yetişmesini büyük ölçüde etkiler. Soğan, serin iklimli yerlerde çok daha iyi bir şekilde yetişir. Soğan dikildikten sonra yaklaşık 12 ya da 13 derece, baş bağladıktan sonra 17 ya da 20 derece, olgunlaşmaya başladığında ise 23 ya da 27 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu koşullara sahip olan bölge ise ülkemizde Marmara Bölgesi’dir. Serin iklimleri seven bir bitki olduğu için yetiştirme sıcaklığı yaklaşık 12 derece olmalıdır. Gelişmeye başladığında sıcaklık ihtiyacı çok daha artmaya başlar. Sıcaklık koşullarının yanı sıra günün uzunluğu da soğan yetiştirme konusunda büyük önem taşır. Kısa gün tohumlarının ihtiyaç duyduğu güneş 8 ile 10 saat arasıdır. Orta gün tohumları 10 ile 12 saat arası güneşe ihtiyaç duyarken uzun gün tohumları ise yaklaşık olarak 13 ya da 15 saat arasında gün ışığına ihtiyaç duymaktadır.

 

Çok değerli bir besin olan soğan, iyi yetişmesi için iyi toprağa da ihtiyaç duyar. Besin değeri yeterli olan, çok ağır olmayan ve hafif killi topraklar soğan yetiştirmek için uygundur. Eğer en uygun toprağı arıyorsanız mutlaka gevşek bir yapıda olan, yeterli miktarda su tutma yetisi olan, humuslu ve de kolay işlenebilen toprakları tercih edebilirsiniz. Toprak PH’sına karşı son derece hassas olan soğan için en ideal toprak PH’ı 6.0 ile 6.5 arasıdır. Bu tür topraklarda iyi verim alınır.

Bir önceki yazımız olan Kavun Ne Zaman Dikilir Ne Zaman Olgunlaşır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir