Menu

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

 

Görüntüsü ile göz kamaştıran çiçeği hemen hemen her mekanda kolaylıkla yetiştirmeniz mümkündür. Sipityum Orkide uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Güzel ve rengarenk çiçekleriyle bulundukları ortamlara ayrı bir hava katarlar. Doğada birçok çeşidi ve renkleri vardır. Çiçek severlerin çokça tercih ettikleri bir üründür. Sipityum Orkide çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Bolca gün ışığını sever. Hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engeller. Sipityum Orkide çiçeği yeteri kadar ışık almazsa solmalar olur.

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı hakkındaki detaylara yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz. Sipityum Orkide çiçeği, yazın haftada en az 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilmelidir. Sulama aşamasında kullanılan kabın aynı olmasına ve her sabah kalan suyun almaya dikkat etmelisiniz. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olur. Ayrıca bilindiği gibi sulama işleminin temel kuralları vardır.

Bunlardan biri ise toprak kuruduğu zaman su verilmesidir. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız. Sipityum Orkide çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeği bıraktığınız yerin sıcaklığı 14 ve 15 derecenin altına düşmemesi gerekir. Ayrıca rüzgarlı havalar bitkiye zarar vermektedir. Karşılaşılan durum ise çiçeğin çürümesine ve ya kurumasına ımkan ve olanak sağlamaktadır. Örneğin: Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Sipityum Orkide çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Mesela; Soğuk silikon, mum ve ya yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılması tercih edilebilir. Sipityum Orkide çiçeğinin toprak değişimi olmaz. Fakat azalırsa ilave sağlanabilir. Her bitkide olduğu gibi bu çiçekte güneşten yoksun yetişemez. Yapraklarını döküp ölebilir. Çiçeklerinin de açmasına ve sağlıklı kalması için bizlerin bitkilerimize yardımcı olmamız gerekir. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı hakkında yazımız size yol gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir