Menu

Sinemaki Çayı

SİNEMAKİ ÇAYI

sinameki-cayiSinemaki çayı, tropikal bölgelerde yetişmektedir. Sinemaki bitkisinin 260 dan fazla çeşidinin olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklar bu sayının 350’den fazla olduğunu söylemektedir.

Sinemaki, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Günümüzde bazı ilaçların içerisinde de kullanılmaktadır. Sinemaki bitkisi toz, tablet ve sıvı olarak satılmaktadır. MÖ 9. yüzyıllara dayanan geçmişi vardır.

  1. yüzyılda doktorlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Peki, sinemaki çayı nasıl hazırlanır? Öncelikle bilmeniz gereken bir kaç önemli noktaya değinelim. Sinemaki bitkisinin içerisinde müsil vardır.

Bu yüzden sinemaki çayını içtiğiniz zaman, tuvalet ihtiyacı hissedeceksinizdir. Sinemaki çayını hazırlarken, öncelikle bir fincan sıcak suya ihtiyacımız olacak. Sıcak suyun içine sinemaki otunu, yarım çay kaşığı kadar atarak 10 dakika bekleyeceğiz.

10 dakika bekledikten sonra çayımız servise hazır olacaktır. Çayın tadı acı geliyorsa, çayımıza bir çay kaşığı bal ilave edebiliriz.

  1. Sinemaki Çayının Faydaları

Sinemaki çayı, kabızlık sorunu ve bağırsakları yumuşatmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. İçerisinde bulunan müshil, sizi bu rahatsızlıklardan kurtaracaktır.

Kilo vermek isteyenler de sinemaki çayını tercih edebilir. İştah kesici özelliği bulunan çay, diyet yapanların tercihleri arasında ilk yerini alır. Sinemaki bitkisinden elde edilen kremleri de kullanabilirsiniz.

  1. Sinameki Çayının Yan Etkileri

Genel olarak yararlı görülen sinemaki bitkisinin, yan etkileri de mevcuttur. Genel olarak görülen yan etkileri mide bulantısı ve ishaldir. Önerilen tüketim miktarı iki haftadır. İki haftadan uzun süre tüketilen sinemaki çayı, belli rahatsızlıklara neden olabilir.

Uzun süreli tüketim halinde, vücudunuzu müshile bağımlı hale getirebilirsiniz. Gebelik döneminde olan kadınların, sinemaki çayını kullanmadan önce doktorlarına danışmalarını öneririz. Vücudunda potasyum eksiği olan kişilerin, sinemaki çayını içmemesi gerekir. İshal olanların, sinemaki çayından uzak durmasını tavsiye ederiz. Çünkü çayın aynı zamanda boşaltım sistemini çok ciddi bir şekilde hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir