Menu

Sinek Kapan Bitkisi Hakkında Genel Bilgi

Sinek Kapan bitkileri, her zaman insanların, belli bir dönem ilgi odağı olmuştur. Bende çocukluğumda beslemek istemişimdir. Aslında Sinek Kapan’lar etçil değildirler. Tuzağa düşürdükleri sinekleri enzimleri ile eritirler. Bu şekilde toprakta bulunmayan azot, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi minarel ihtiyaçlarını karşılarlar. Her bitki gibi Sinek Kapan’larda güneş etkisi ile fotosentez yaparlar.

Eğer saksıda Sinek Kapan yetiştirmek istiyor iseniz, biraz zorlayıcı olabilir. Toprağının %70’i sphagnum yosunu ya da gerçek saf torf olabilir. Ya da ikisinin karışımıda tercih edilebilir. Geriye kalan %30’u ise ince ponza taşı kırpıntılarından olmuşması gerekmektedir. Bu karışım sayesinde Sinek Kapan’ın yaşayacağı toprağı elde etmiş olursunuz. Toprağını iki üç yılda bir yenilemekte de fayda var.

Sulama işlemine çok dikkat etmelisiniz. Çeşme suyunu öyleyece veremezsiniz. Yağmur suyu ya da arıtılmış su kullanmanız gerekmektedir. Bunları elde edemez iseniz, musluk suyunu 3 gün boyunca ağzı açık kalacak şekilde bir kovada bekletin. Ardınadn suyu sarsmadan sadece üst tarafını bir kap ile alarak sulayın.

Toprağı hafif kurudukça sulamalısınız. Toprağı daima nemli olması gerekmektedir.  Ayrıca günde en az 3 saat güneş alması gerekmektedir. 21 derece ile 35 derece arasında iyi gelişirler.

Bir önceki yazımız olan Aspidistra Elatior Bitkisi Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Aspidistra Elatior, Aspidistra Elatior bakımı ve Aspidistra Elatior Bitkisi Hakkında Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir