Menu

Şimşir Nasıl Yetiştirilir?

Şimşir Nasıl Yetiştirilir?

Şimşir Yetiştirme

Özellikle dış mekân süslemelerinde peyzajlar tarafından sıklıkla kullanılan şimşir, üretimi oldukça kolay olup gelişimi istenen form da olması isteniyor ise sadece budama ile halledilebilecek olan her daim yapraklı bir bitkidir. Mevsim geçişlerinde hafif alacalanabilen bitki yeni mevsim başlangıçlarında boy atar ve genişleme gösterir.

Şimşir Nasıl Yetiştirilmeli

Şimşir Yetişriciliği

Köklendirme

Şimşir köklendirme çelik denilen yöntem ile yapılır. Bitkinin dallarından yanlamasına kesilerek kumlu toprağa batırılır. Kenarları sıkıca kapanan köksüz şimşire ilk can suyu verilir, sonrasında ise her gün düzenli olarak sulanır. Köklenme ardından kumlu topraktan çıkarılarak istenen saksı ya da toprağa ekilebilir.

Nerelere Ekilir?

Yürüyüş yollar, çiçeklerin düzenlenmesinde ara bölme olarak set görevi gören bu bitki ister tepesi düz kesilerek avlu yaratılabilir, ister de yuvarlak form verilebilir.

Şimşir ile sanat eserleri yapımı da mümkün olup, belli bir gelişime ulaşmış olanlar bu düzenleme için uygun olur. Sanat eseri oluşumunda kesilen şimşir dallarını köklendirip yeni şimşirlerin oluşumunu sağlayabilirsiniz.

Şimşir Bakımı ve Bahçedeki Köpekler

Şimşir çeşitli hastalıklara karşı oldukça duyarlı bir bitkidir. Bu sebep ile dikkat edilmesi gerekir. Özellikle köpek bakımı yapan ailelerin bahçelerine ektikleri şimşirlerin bazı yerlerinde kurumuş alanlar oluşabilir. Bunun sebebi bu alana köpeğin tuvaletini yapmasıdır. Köpeğin tuvaletini yapması sonucu oluşan yaralanmalar da o kısım yanarak maalesef bir daha düzelmez. Bu yenilenemeyen durumlardan uzak tutulması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Peyzaj Mimarlığında En Çok Hangi Bitki Kullanılıyor? başlıklı makalemizde peyzaj bitkisi, peyzaj mimarlığı ve Peyzaj Mimarlığında En Çok Hangi Bitki Kullanılıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir