Menu

Siklamen Çiçeği ve Bakımı

Siklamen Çiçeği ve Bakımı

Bitki krem, beyaz, kırmızı, pembe ve mor renkte açan, hemen hemen en fazla üretilen çiçek türleri arasındadır. Özellikle tohumdan yetiştirilebilmesi, bitkinin çok fazla yetiştirilmesini sağlar. Çok güzel görünen, hoş bir kokuya sahip olan eşsiz bir çiçek türüdür. Genel olarak süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
siklamen-cicegiBakımı: Bitkinin aydınlık ortamda bakılması yeterlidir. Özellikle doğrudan gelen güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Çiçek düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir, toprağı sürekli nemli tutulmalı, ancak kesinlikle kökleri fazla ıslak olmamalıdır. Kış aylarında ise dış ortamlarda tutulmamalı, bulunduğu ortam ise 12 derecenin altında olmamalıdır.
Sulama: Bitki çok fazla suyu seven bir bitkidir. Anca kesinlikle doğal yaşam şartlarına göre sulaması yapılmalıdır. Sulama yapraklara ve çiçeklere gelecek şekilde yapılmamalı, direk olarak köklerine doğru yapılmalıdır. Suyu mutlaka musluk suyu olmamalıdır. Özellikle bir kaç gün dinlendirilmiş su tercih edilmelidir, kış aylarında ise ılık su ile sulama yapılmalıdır. Bitkiye her üç ayda bir mineral ve vitamin verilmelidir.
Toprak Ve Saksı: Toprağı için en uygun olanı killi topraktır, kireçli topraktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Saksı ağzına kadar toprak ile doldurulup,  çiçek boğulmamalıdır. Bitkinin saksısı geniş ferah olmalıdır, ancak aşırı büyük saksılardan kaçınılmalıdır. Sık sık saksı değiştirmek iyi gibi olduğu düşünülse de bundan kaçınılmalı, en az iki yılda bir saksılar değiştirilmelidir. Saksı altlıkları da saksılar ile birlikte mutlaka değiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Küpe Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde çiçek, Küpe Çiçeği Ve Bakımı ve saksı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir