Menu

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

siklamen-cicegi-bakimi-nasil-yapilmali

Siklamen çiçeği soğuk havaları sevdiği için sonbahar ve kış aylarında çiçek açmaktadır. Eylül sonundan başlayarak Nisan başına kadar çiçeklenmeye devam etmektedir. Yaz mevsiminde ise dinlenme evresine geçiyor. Havaların ısınması ile yaşamsal faaliyetleri durur. Bir sonraki sonbaharda tekrar çiçeklenmeye başlamaktadır. Çiçek açma rutini bu şekildedir. Ama çiçekçilerde satılan siklamenlerin çiçek açma rutini değişebilir. Yaz aylarında da çiçekli olan türleri olabilir. Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı sorusunun yanıtı oldukça basittir. Türüne göre ısı isteği değişmektedir.

siklamen-cicegi-bakimi

Kimi tür siklamenlerin ise sıfırın altında eksi derecelere dayanamıyorken, bazı türleri yaklaşık -30 dereceye kadar dayanabiliyor. Soğuğa karşı dayanıklık derecesi ortalama -7 -10 derece aralığında olur. Çok soğuk olan günlerde kuzey yönünden rüzgar alması sağlanır. Siklamen Nasıl Yetiştirilir? Siklamen aydınlık ve özellikle serin ortamları sevmektedir. Bol ışık alan bir yerde ve diğer çiçeklerden uzakta tutulması gerekir. Ev ortamında yetiştirilmesi zor bir durumdur. Soğuk havayı sevdiğinden pencere önünde tutulmalıdır. Fakat eğer evi sürekli havalandırıyorsanız ev içinde de tutunuz. Bol güneş alan bir yere bırakın. Fakat güneş ışığını direkt alması gerekir. Bulunduğu yer yarı gölge bir ortam olması gerekiyor.

siklamen-cicegi-bakimi-nasil-yapilmali-

Soğanlı bir bitki olduğu için kuruma sürecinde bitkiyi saksıdan hiç çıkarmadan serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Bitkinin kuruma süreci genellikle Haziran ayıdır. İlk filizlenmeler görülene kadar bitki kuru tutunuz. Kuruyan yapraklar da temizleyin. Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı ?Siklamen Çiçeği Nasıl Sulanıyor? Siklamen hafifçe sulayın. Yaz aylarında haftada en az iki defa sulayınız. Sularken suyun bitkinin tüm köklerine ulaştığından emin olun. Her seferde aynı miktarda su kullanılması oldukça önemlidir. Sulama için de haftanın aynı günleri seçilmesi gerekir. Sulama bittikten sonra saksının dibinde su birikmediğinden emin olun.

siklamen-cicegi-bakimi-nasil-yapilmalidir

Siklamen çiçeği aşırı sulu toprağı sevmiyor. Siklamen Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olması Lazım? Toprağı humuslu ve özellikle torf yönünde zengin olması önemlidir. Siklamenin sağlıklı çiçeklenebilmesi için toprağın dere milli karışımlı olması gerekir. Gerçek toprak bulamıyorsanız, süs bitkisi toprağı için kullanılan humus katkılı toprak da kullanılabilir. Siklamen Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?

siklamen-cicegi

Siklamen çiçeğinin yaprakları kahverengiye döndüyse ve ya yapraklar solduysa dip kısımdan koparılması gerekir. Yaprak Sararması: Sıcak ve ya kuru hava sebebiyle oluşur. Siklamen çiçeğinin bulunduğu ortam en fazla 15 derece olması gerekir. Direkt güneş ışığı alıyorsa da yapraklar sarabilir. Çiçek bütün olarak solduysa fazla su vermişsinizdir. Çiçek Açmaması: Bu sorunun sebebi olumsuz hava koşullarından oluşur. Eğer ki, hızlı şekilde çiçek açması durduysa ya hava çok kurudur ya da fazla sulanıyor demektir. Mantar: Siklamen bitkisi genel olarak tüm sorunları olumsuz hava koşulları ve fazla sudan kaynaklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir