Menu

Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler

sifali-bitkiler-nasil-kullanilmali

Doğa birçok açıdan günlük yaşantımızda meydana gelen sıkıntılardan kurtulmak için yeri geldiğinde ise ciddi rahatsızlıklardan kurtulmak için çeşitli kaynaklar sağlayabiliyor. Bu anlamda gerek evinizde bulunabileceğiniz birçok bitki ile gerekse kolaylıkla temin edebileceğiniz ürünlerle hafif rahatsızlıkları ilaç kullanmadan atlatabilirsiniz. Kullandığınız kimyasal ilaçlar yerine de tercih edebileceğiniz şifalı bitkiler ancak doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Aksi taktirde başka bir yan etkiye de neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür ürünlerden yararlanırken özellikle bilgi almanız ve sizin için uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.

sifali-bitkiler-hakkinda

Şifalı bitkiler her yaş grubu için kullanılabilmektedir. Örneğin bebeklerde meydana gelen gaz sancıları için rezene çayı gibi ürünler kullanılabilmektedir. Domates, maydanoz gibi her zaman bulunan sebzeler ve bitkiler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilmektedir. Ancak elbette bu tür ürünler tek başına kullanmak sağlıklı olmanız için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında dengeli ve sağlıklı beslenmeye de dikkat etmeniz gerekecektir. Bunun gibi birçok farklı bitki türü evimizde bulunmasına rağmen kullanımı bilinmiyor. Ancak şifası bilinmesi halinde kimyasal ilaç kullanmanıza gerek kalmadan da sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

sifali-bitkiler-nelerdir

Bitkileri şifa amaçlı kullanmak eski zamanlardan beri bilinen yöntemlerden bir tanesidir. Modern tıbbın gelişmesi ile unutulan bilgiler günümüzde yeniden ortaya çıkarılmaktadır. Bu anlamda şifalı bitkiler aslında çok uzak ya da bulunması çok zor ürünler değil her zaman elimizin altında olan ve kolaylıkla temin edebileceğimiz ürünlerdir. Örneğin kekik yağı da Osmanlı zamanlarında çok kullanılan şifalı ürünlerden bir tanesiydi. Özellikle baş ağrılarını geçirmek için kekik yapı ile masaj yapıldığı bilinen bir gerçektir.

sifali-bitkiler

Günümüzde alternatif tıp olarak da değerlendirilen şifalı bitkiler birçok hastalığa çare bulmak için kullanılabilmektedir. Kullandığımız birçok sebze ve meyve türü dıştan gördüğünüz hastalıkların tedavi için birebirdir. Aynı zamanda kullanılan bu ürünler iç hastalıklar için de çeşitli faydalar sağlayabilmektedir. Bu anlamda karaciğer rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları, kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları gibi birçok konuda şifalı bitkiler kullanılabilmektedir.

sifali-bitkiler-ve-sifalari

Özellikle kış aylarında alınan brokoli, ıspanak gibi sebzelerin akciğer temizlenmesinde büyük bir rolü vardır. Bunun dışında mide bulantısı için nane yaprağı koklamak ya da yiyeceklerinize bir parça nane yaprağı eklemek faydalı olacaktır. Bunun gibi her zaman elinizin altında bulunabilecek bitkiler aslında sizin de içinde şifa kaynağı sunmaktadır. Bu nedenle her zaman kullanabileceğiniz ürünleri araştırabilirsiniz. Ancak sadece bir hastalığın tedavisi için özel bitkiler kullanmak sakıncalı olabilir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışmanızda yarar var.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir