Menu

Shiitake Mantarı

​Çin kökenli ve yetişme şeklinden dolayı “kara orman mantarı” olarak da anılan bir şifa kaynağıdır. Shiitake Mantarı faydaları uzun yıllardan beri bilinen ve bu amaçlar ile kullanılan özel bir bitkidir. Orta Asya ülkelerinde grip, kızamık, kanserden korunma, baş ağrıları, sindirim ve karaciğer sorunlarını gidermek amacı ile 3000 yıldır kullanılmıştır. Son dönemde bilim adamlarının araştırmalarına konu olan bu mantar türünün sağlık açısında saptanan birçok faydası tespit edilmiştir.

shiitake-mantari-faydalari

Shiitake Mantarı Besin Değeri

shiitake-mantariZengin besin değerleri ve lezzeti nedeni ile tercih edilen Shiitake Mantarı içeriğinde; protein, ergesterol, selenyum, tiamin, niasini, lif, nükleik asit ve riboflavin bulunan ender gıda kaynaklarından biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği nedeni ile hastalıklar ile savaşmak için önerilen besinler listesinde yer alır.

Shiitake Mantarı tüketimi 

Farklı şekillerde yapılabilmektedir. Özellikle yemeklerde ve salatalarda kullanılan bu besin; fırında, ızgarada ve sulu yemeklerinizde kullanabileceğiniz sağlıklı ve lezzetli bir üründür.

Günümüzde bu ürene olan talep nedeni ile yaygın bir kültür üretimine sahip olmaya başlayan ürün, farklı kullanım şekillerine uygun olarak hazırlanıp özel gıda ve yemek malzemeleri arasında yerini almıştır.

Bir önceki yazımız olan Bitkiler Hayat Verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir