Menu

Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesi

sevgi-bahcesiGünümüzde bitkilere olan ilgili gün geçtikçe artmaktadır. Sevgi bahçesi oluşumu için sizlere yardımcı olacak bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Begonya Nasıl Ekiliyor? Pembe, kırmızı ile beyaz çiçekler açan begonya güzel görüntüsü ve hoş kokusu ile evlerde ve bahçelerde en çok yetiştirilen çiçeklerdendir. Bakımının kolay olması da tercih edilmesinin sebepleri arasında yer alıyor. Begonyanın bakımında ilk dikkat edilmesi gereken ekimin hangi zamanda yapılmasıdır. Begonyanın ekilmesi için en uygun tarih ise; Ocak, Şubat ve ya Mart aylarıdır. Ekildiği aya göre çiçek vereceği zaman da değişiklik gösterebilir. Tohumların üzerini tamamen toprakla kapatmamak gerekiyor. Yalnızca hafifçe bastırarak örtmek yeterli olacaktır. Seçilen toprak ise suyu iyi geçiren bir toprak çeşidi olması gerekir. Tohumu ektikten sonra gübreleme ve sulamaya da özellikle dikkat edilmeli. Tohumun ekilmesinden sonra ilk haftadan önce gübreleme hemen ardından sulamalıdır. İkinci hafta ilk haftada verilen gübre miktarının iki katına çıkarılması ve özellikle de su miktarının sabit kalması gerekiyor. Gübreleme için Mayıs ile Eylül aylarında haftada iki kere 1-2 gram gübre verilmesi yeterli olacaktır. Begonyanın iklim isteği de, ekiminin yapıldığı ve yetiştirildiği ortamın ısısı açısından önemlidir. Bu çiçeğin gelişebilmesi için en uygun ısı yaklaşık 15 ile 20 dereceler arasında oluyor. Kış aylarında ise ortamın ısısı 10 derecenin altına inerse gelişmesi kötü etkilenmektedir.

Orkide Nasıl Yetiştirilmeli? Salepgiller familyasından olan orkide ana vatanı ise Singapur olan tropikal bir çiçeklerdendir. Tüm dünyada özel kabul edilmektedir. Narin yapıları dolayısıyla yetişme süreçleri özveri istemektedir. Orkide Yetiştiriciliği İçin Uygun Şartlar İse;

Toprak: Tropikal bir bitki olmasından dolayı ise orkide için sıradan toprak yeterli olmamaktadır. Ağaç kabukları, perlit, yosunlar ve köpük gibi çeşitli maddelerin karıştırılması ile toprağı hazırlanmalı. Günümüzde bu topraklar orkidelerin cinsine göre hazır olarak satılıyor. Kullanılacak saksı toprak koyulmadan önce iyice temizlenmesi gerekir. Drenaj deliği olan bir saksı kullanılması önemlilik arz eder. Yılda maksimum iki defa toprağa vitamin ve mineral desteği yapılmalı. Saksı değişimleri mayıs ayından itibaren olmaktadır.

Sulama: Orkideler yaz aylarında çok kış aylarında ise az sulanması gerekir. Su, özellikle de kış aylarında oda sıcaklığında olmalı. Suyun toprağın her tarafına ulaştığından emin olun. Sulama miktarı ile saati mümkün olduğunca sabit tutunuz.

İklim: Tropikal bir bitki olmasına karşılık orkide çok fazla güneş isteyen bir bitki değildir. Direk ve doğrudan güneş görmesi gerekmemektedir. 15 derecenin altındaki ortamlar orkide yetiştirmek için uygun olmaz. Aynı zamanda rüzgar alan ile sık hava değişimi yaşanan ortamlarda da orkideler uzun ömürlü olurlar. Oksijen miktarının bol olması gerekir. Nem özellikle de orkide için önemlilik arz eder. Bu nedenle özellikle de yaz aylarında bitki ıslatılmalıdır. Orkide Bakımı Yetiştiriciliği özen istemesine karşılık olarak orkideler bakımı zor bitkilerden değildir. Düzenli olarak kuruyan dallarının yapraklarının ve ya çiçeklerinin alınması gerekmektedir. Yaşlanmış kısımların budanması bitkinin genç kalmasına katkı sağlamaktadır. Orkidelerde zaman zaman böceklenme problemi görülebiliyor. Bu durumda doğal içerikli bitki ilaçları kullanmanız gerekir. Aksi takdirde ise ilacın yapısı orkideye zarar verebilmektedir. Narin yapıları dolayısıyla sıklıkla kendine özgü hastalıklar da gözlemlenebilir. Bu sorunların yaşanmaması için mümkün olduğunca toprağına takviye mineraller ve vitaminler eklenmeli.

Japon Gülü Bakımı İse; Ana vatanı isminden de anlaşılacağı gibi Uzak doğu bölgesi olan Japon gülü Japonya ile Çin’de bulunmaktadır. Fakat Japon gülleri iklimi ılıman bölgelerde yetişebiliyor. Türkiye’de özellikle Akdeniz ile Ege bölgesi Japon gülü yetiştirmek için elverişli bölgelerdendir. Japon gülü çoğunlukla bahçelerde yetiştirilmektedir. Ancak gerekli bakım koşulları sağlandığı takdirde evde de yetiştirilebiliyor. Japon gülü yetiştirmek için dikkat edilmesi gerekenler ise:

Güneş ihtiyacı: Japon gülü ılıman iklimli bölgelerde bahçede yetiştiriliyorsa çiçek kendi ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak evde yetiştirilecekse günde en az 4 saat güneş ışığı görmeye ihtiyacı vardır.

Sulama: Sulaması toprak kurudukça yapısı gerekir. Fazla yapılması Japon gülünün köklerinin çürümesine ve çiçeğin ölmesine sebep olmaktadır.

Toprak: Japon gülü için toprak çok önemli konulardandır. Japon gülü için tek başına torflu toprak yeterli olmayacaktır. Bunun için torflu toprak, gübre ile ponza taşıyla karıştırılır ve daha sonra kendi toprağını oluşturmaktadır.

Nem: Orta seviyede nem ihtiyacına sahip olan Japon gülünün yetiştirildiği bölge kuru bir iklime sahip ise yapraklarına su sıkılarak nemli kalması sağlanmalıdır.

Besin: Diğer bütün çiçeklerde olduğu gibi Japon gülü de besine ihtiyaç duymaktadır. Fakat toprağa ekilen ilk sene besin vermeye gerek duyulmaz. İkinci sene de aynı toprakta kalacaksa besin takviyesi yapılabilirsiniz. Kullanılacak takviye toprağa dikilen besin çubuklarından ziyade suda çözünen besin takviyeleri kullanılmalıdır. Bu sayede Japon gülü daha kolay bir şekilde besine ulaşacaktır.

Budama: Japon gülleri yaz aylarında ise budama ihtiyacı olabilir. Fakat budama yaparken dalları kökten kesmemeye özen göstererek sadece şekil budaması yapılması gerekmektedir. Hastalıklardan koruma: Japon gülünün en önemli sorunu örümcek bit denilen küçük örümcekler olur. Bu örümcekler Japon gülünün tomurcuklarını ve ya yapraklarını yiyerek çiçeğin büyümesini ve gelişmesini engellemektedir. Örümceklerden kurtulmak için ise bitki ilacı kullanmaya gerek yok. En etkili çözüm haftada en az iki kere yaprakların altına su püskürtülerek yaprakların yıkanmasını sağlamaktır. Bu yolla böceklerden ve ya bitlerden kolaylıkla kurtulmanız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir