Menu

Semizotunun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Semizotunun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Semizotu ailesine ait bir yıllık otsu bitki olan semizotu geniş ve özellikle aynı zamanda etli yapraklara sahip bir bitki türünü belirtir. Yaprakları ile sap kısımlarıyla tüketilmesi faydalıdır. Semizotu bitkisinin çoğunlukla pembe, sarı, çok az miktarda eflatun ile kırmızı renkleri olur. Anavatanı Hindistan olan semizotu bitkisi ülkemizde ve daha pek çok yerde yetiştirilebilme özelliğine sahiptir. İçerdiği c ile d vitaminlerinin yanı sıra bakır ve demir gibi madensel tuzlar bakımından oldukça zengin olan semizotu çoğunlukla salatalarda ya da yoğurdun içine katılarak ve yahut kavurularak tüketimi sağlana bilir. Fakat pişirilip tüketilmesi içerdiği vitaminlerin ölmesine sebep oluyor. Bu bakımda semiz otunu çiğ olarak tüketmelisiniz. Semizotunun Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızda semiz otuna dair bilinmesi gereken hakkında yazımız size yol gösterecektir.

Omega 3 barındıran mucizevi besin! Semizotu bitkisinin faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır. En önemlisi diyebileceğimiz içerisinde omega 3 doymamış yağlar ile balıktan alınanla eşdeğer düzeyde olur. Bilhassa balık tüketmeyenler kişiler için semizotu altın değerinde bir besin türüdür. Balıktan alınan omega 3ü ondanda kolaylıkla alabilirsiniz.

İdrar söktürdüğü, kanı temizlediği ve böbrekteki kum ile taşı temizlediği de bilinen semizotu faydaları arasında yer alır.

Uyku problemi yaşayan kişilerde semiz otu tüketimi sinirleri yatıştırıyor o yüzden kullanımı sizi rahatlatacaktır.

Özellikle de semizotu kabızlık konusunda da oldukça önemli bir işlevi üstlenmektedir. Çünkü lifli bir bitki ve bilhassa lifli olması sayesinde grip ya da nezleye karşı da antibiyotik görevi görüyor.

Semizotunun Şifa Olduğu Rahatsızlıklar Nelerdir? Gut hastalığından ve bedensel yorgunluğa ile baş ağrısına da semizotu çare oluyor. şeker hastalığına iyi gelen semiz otu kullanımı sizi rahatlatacaktır. Çünkü şeker hastalarının susuzluğunun giderilmesinde çok önemli bir role sahipler.

Kilo vermeyi düşünen kişiler için de semizotu bir diyet ürünü olduğunu unutmayın. Özellikle diyet yapan hasta ya da yaşlılar ile kilo vermek isteyenler semizotunu bol bol salatalarda tüketmelerinde sakınca bulunmuyor.

Dünyada ve ülkemizde sıklıkla gözlenen kalp rahatsızlığının en kolay ve oldukça en zahmetsiz yolu olarak semizotu tüketmek oldukça yararlı ve faydalı yönü vardır. Ucuz ve bir o kadar kolay ulaşabileceğiniz bir ürünün bu denli faydası olduğunu duymuş muydunuz? Semizotunun Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımız sizlere farklı kapılar açacaktır. Özellikle zayıflamaya yardımcı olan bu besini sıklıkla tüketmelisiniz. Her derde defa olan besinimiz sizlere de sifa olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir