Menu

Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydaları

Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydaları

Etiketler:Semizotu Bitkisi, Semizotu Bitkisi Faydaları, Semizotu, Semizotu Faydaları

Son yıllarda besleyici değeri ortaya çıktığı için bahçe ve balkonlarda sık yetiştirilen semizotu bitkisinin, bakım oldukça kolaydır.Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydalarını sizlere açıklamaktayız. İçeriğinde bol miktarda B12 bulunur ve balıktan sonra en yüksek B12 içeren besindir. Doğal ortamda, bol bulunan bu bitki, ilkbahar aylarında birçok bahçede kendiliğinden çıkmaktadır. Sofrada genellikle taze çıkmış ve tohumlanmamış hali tercih edilir. Semizotu bitkisini, tohumlu olarak yemeklerde kullanmak, yemeklerin tadını bozmaktadır.  Semizotundan salata, bulgurlu pilav ve pirinç veya bulgur ile sulu yemeği yapılamaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağında sık olarak kullanılır.

Balkonda Semizotu Yetiştirme

Bazı çiçekçilerde ve bitki tohumu satan firmalarda; maydanoz, nane, rezene, reyhan bitkileri gibi semizotu tohumu da saksısı ile birlikte satılmaktadır. Balkon için satılan bu saksılardan tohumu ile alarak kolayca yetiştirilebilir. Bakımı oldukça kolay olan bu besleyici bitki, kısa süre içinde salata yapacak kadar semizotunuzolmasını sağlayacaktır. Üstelik bir defa ekildikten sonra her yıl tekrar ekilmesi de gerekmez. Tohumlandığı dönemde, saksıya dökülen tohumlar, toprakla karışarak ertesi yıl tekrar semizotunuzun çıkmasını sağlayacaktır.

Semizotu Bitkisinin Bakımı

Saksıda veya bahçede yetiştirilen semizotunun, bol güneş alan bir ortama yerleştirilmesi önemlidir. Haftada iki defa su vermek ve büyüyen dalların sık sık kopartılması kısa süre içinde yeni dalların çoğalmasını sağlar. Bitkinin daha gür olmasını isteyenlerin, yılda bir defa bitki vitaminleri ve gübre kullanma olanağı vardır.

Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydaları Konusu Resimleri

Bir önceki yazımız olan Çiçek Toprağı Nasıldır? başlıklı makalemizde çiçek, Çiçek Toprağı ve Çiçek Toprağı Nasıldır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir