Menu

Şeftali Ne Zaman Dikilir?

Şeftali gülgiller ailesine ait olan bir yaz meyvesidir. Şeftali ağacının boyunun uzunluğu 4-6 metre uzayabilmektedir.  Taç yapıları yuvarlak ve yaygındır. Düz gövde kabukları genç olan bitkiler de kahverengi, ilerleyen yaşlarda ise yeşilimsiye dönük bir kahverengi olur. Eğer yaşlı kabuk üzerinde mantar tabakası bulunmuyorsa gümüş bir renk olur. Çok fazla yan dalları yoktur. Orta derece ışıklı bir yerde yetiştiriliyorsa dal sayısı fazla olur. Yaprakları mızrak şeklindedir ve boyu eninden daha uzundur. Eğer yaprakları sarıya dönük bir yeşil ise meyve eti sarı, sadece yeşil ise meyve eti beyaz veya yeşile dönük bir beyazdır.  Orta derin ve saçaklı bir köke sahiptirler. Gözleri çiçek ve odundur. Çiçekleri yaprak koltukların da veya daha çok bir yıllık olan dalların üzerinde açarlar. Bir göz açtığında bir çiçek açar. 25-30 arası erkek organı, 1 dişi organı, 5a tane taçları ve 5 tane çanakları bulunmaktadır.Birçok şeftali çeşitlerinin hepsi kendine verimli olurlar.

Birçok iklim şartlarına uyum sağlayabilir. Sıcak iklimi olan Akdeniz ve Egede, mutedil Marmara bölgesinde ve soğuk bir iklime sahip olan Doğu Anadolu bölgesinde de yetiştirilebilmektedir. Kış aylarında sıcaklığının -18derece ve -20 dereceye düştüğü zaman gözleri ve süngüleri donar, -25 derece düştüğü zaman ise ağaçlar donmaktadır.  Soğuklanma istekleri 250-1250 saat arasında değişim göstermektedir. Çeşitler soğuklanma ihtiyaçlarını tam karşılayamazlarsa çiçekler tomurcuklarını döker, çiçeklenme mevsimi gecikir. Şeftali çiçeklerini erken açan meyve türleri arasındadır. Eğer çiçeklerini açtıktan sonra erken gelen bir ilkbahar ayı donu olursa bitki yoğun derecede zarar görmektedir. Yaz aylarında sıcaklığın düşük oranda yaşandığı bölgeler de ise meyvelerin olgunlaşması biraz zaman alır ve meyve kalitesi normale göre düşük olur.

Şeftalinin yetiştirildiği toprak üzerinde aşılı olduğu anacın isteğine göre olmalıdır. Süzek kumlu, tınlı, çakıllı, milli, derin ve çabuk ısınan toprakları sever şeftali. Üst tabakası milli, çakıllı topraklara bayılırlar, böyle bir toprakta yetiştirildiğinde çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Yeterli sulama ve gübreleme yaparak kumlu topraklar da yetiştiricilik yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kahve nasıl yetişir? başlıklı makalemizde kahve ağacı, kahve ağacı yetiştiriciliği ve kahve çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir