Menu

Şebboy Çiçeği ve Bakımı

Şebboy Çiçeği ve Bakımı

Bitki sıcak iklim bitkisi olarak bilinmektedir. Genel olarak saksı çiçeği olarak değil bahçe çiçeği olarak yetiştirilmektedir. Bitki bir çok renkte çiçek açar ve hoş kokulu olmasıyla bilinir.
sebboy-cicegiBakımı: Bitkinin bakımını iyi bir şekilde yapabilmek için, doğal yaşam koşullarını en iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Çünkü bitki neredeyse tamamı ile çiçeklerden oluşmaktadır. diğer bir çok bitkinin aksine yaprakları daha azdır.  Güneş ışıklarını çok sever, bu yüzden mutlaka bol güneş alan yerlerde yetiştirmelisiniz. Bitkiyi fazla gölgede tutmak, yol olmasına sebep olur. Ekim yapmak ve daha fazla yetiştirmek istiyorsanız şayet, ilkbahar başlangıcında tohumlarını ekmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca güzel kokusu sebebi ile, süs bitkisi hatta oda spreylerinin yapımında bile kullanılmaktadır.
Toprak Ve Sulama:  Bitkinin toprağı kaliteli bahçe toprağı olmalı ve mutlaka koyu renkte toprak tercih edilmelidir. Toprağın içerisine az miktarda kum karıştırarak ekim yapmalısınız. Gübre kullanmanızı gerektirmez, ancak suni gübre tercih edebilirsiniz. Bitkinin sulaması da oldukça önemlidir, özellikle yaz aylarında toprağın tamamen kurumasına kesinlikle izin vermemelisiniz. Bu gibi durumlar yaprakların sararmasına ve dökülmesine sebep olur. Kış aylarında ise yazın aksine çok az su verilmesi gerekir. Ayrıca kışın ağır koşullarına karşıda korumaya alınması gerekmektedir. Aynı şekilde bitki çok fazla vitamine ihtiyaç duyabilir. Bunu yapraklarından anlayabilirsiniz, öyle ki yapraklarda sararma ve beneklenmeler görüldüğü zaman mutlaka vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bunu yapmadan bitkinin toprağı yenilenmeli ve vitamin suya karıştırılıp verilmelidir. Bu işlemi yılda iki kez yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mum Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde Mum Çiçeği Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir