Menu

Sarımsak Bitkisinin Faydaları

Sarımsak Bitkisinin Faydaları

 

sarimsak-bitkisinin-faydalari

Sarımsağın faydalı bir besin herkesçe bilinmektedir. Sarımsak vitamin ve mineral açısından özellikle selenyum açısından zengin bir besindir. Her ne kadar kötü kokusu yüzünden rahatsız edici olsa da sağlık açısından oldukça yararlıdır. Sarımsak güçlü bir antioksidan etkisi gösterir. Sarımsağın antibakteriyel özelliği de vardır. Bu sayede birçok virüs ve bakterinin sebep olduğu hastalıklara karşı koruyucudur. Sarımsak birçok kanser türünü karşı da koruyucu bir görev üstlenir. Özellikle de mide ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Sarımsak, bağırsak sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olur. Kışın görülen grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşmesinde de fayda sağlar.

Ayrıca bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde de sarımsağın etkisi vardır. Sarımsak iyi kolestrolü de yükseltir. Sarımsak mide gazının azaltılmasında ve yok edilmesinde de etkili bir besindir. Sindirime yarımcı olan sarımsak sindirim sisteminin güçlendirilmesinde de faydalı olur. Kulak iltihaplanmasının yok edilmesinde de sarımsağın etkisinden söz edilebilir. Sarımsak, boğaz kaşıntısı sorununa da çare olur. Ayrıca kilo sorunu yaşayan kişiler de sarımsağın kilo kontrolündeki etkisinden faydalanabilirler. Sarımsak, haricen kullanımlarda mantar tedavisinde de etkilidir. Bunların yanında bir diğer önemli faydası kalp krizi riskini azaltmasıdır. Ayrıca ciltteki yaraların iyileşmesinde de etkilidir. Uzmanlar sarımsağın genellikle çiğ olarak yenmek suretiyle tüketilmesini tavsiye etmektedir. Fakat sarımsağın ağır kokusu ve tadı yüzünden herkes sarımsağı çiğ olarak tüketemeyebilir. Bunun için yemek pişirirken yemeğin pişmesine yakın birkaç diş sarımsağı yemeğe katmak suretiyle de sarımsaktan faydalanılabilir. Fakat yemeğin pişmesinden 3-4 dakika önce katılmalıdır.

Zira sarımsağın 5-10 dakika kadar pişirilmesi sarımsağın içeriğindeki sülfürün yok olmasına neden olur. Bu nedenle fazla pişirilmemelidir ki faydalı içerikleri yok olmasın. Sarımsak zeytinyağının içerisinde fazla bekletilmemelidir. Çünkü gıda zehirlenmesi gibi tehlikelere yol açabilir. Sarımsağa alerjisi olanlar sarımsak kullanırken dikkatli olmalıdır. Ayrıca tansiyon rahatsızlığı olanlar ve de kolestrol rahatsızlığı olanlar da sarımsak tüketmeden önce doktora başvurmalıdır. Ayrıca çok fazla sarımsak tüketilmemelidir. Zira fazla tüketildiğinde mide bulantısına ve başka mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca sarımsak tükettikten sonra kötü kokusunu giderilmesi için maydanoz çiğnenmesi veya karanfil yutulması iyi olur.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Mercimek Nerelerde Yetişir başlıklı makalemizde Kırmızı Mercimek, Kırmızı Mercimek Nerelerde Yetişir ve Mercimek Nerelerde Yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir