Menu

Sarı Kantaron Çayı

SARI KANTARON ÇAYI

yorgunluga-taze-sebze-suyu-gerginlige-sarikantaron-cayiSarı kantaron çayı, birçok ülkede yetişebilmektedir. Bu çayın yetiştirebilmesi için, özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Birçok yerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Ortama ve şartlara kolay uyum sağlayabilmektedir.

Üretilmesi gayet kolay olmakla birlikte faydaları da gayet fazladır. Özellikle de orta ve hafif dereceli depresyonlarda ya da depresyon belirtilerinde kullanımı yaygındır ve etkilidir.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

– Orta ve hafif dereceli depresyonlarda kullanılır.

– Yara ve ağrıların acısını hafiflettiği bilinir.

– Bel ağrısına iyi gelir.

– Baş ağrısına iyi gelir.

– Stresi alır, rahatlık sağlar.

– Sakinleştirici özelliği bulunur.

– Anemi hastalığının tedavisinde yardımcı bir rol oynar.

– Cilt sağlığı ve parlaklığı için kullanılır.

– Sarılık tedavisinde de kullanıldığı bilinir.

– Göğüs ağrılarına iyi gelir.

– Uykusuzluk ve uyku probleminde etkin rol oynar.

–  Uyku sırasında, idrar kaçırma tedavisinde de etkisi gözlemlenmiştir.

 

Sarı Kantaron Çayının Hazırlanması

Sarı kantaron çayının hazırlanmasındaki seçim size kalmıştır. Demek istediğimiz, sarı kantaron çayını bu bitkinin mevcut tohumundan, kabuğundan taze veya güzelce kurutulmuş yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Sarı kantaron çayı, en çok kurutulmuş bir biçimde hazırlanmaktadır. Sarı kantaron çayını, sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz.

Nasıl tüketeceğiniz size kalmaktadır. Çeyrek litre kaynamış suyu, ocaktan alıp içine 2-3 çay kaşığı sarı kantaronu ekleyin. Sarı kantaronu ekledikten sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. İçimin de arzunuza göre biraz bal ya da limon ilavesi yapabilirsiniz. Daha lezzetli olmasını sağlayabileceğiniz küçük bir tavsiyemizdir.

Sarı kantaron çayının kullanımı için tavsiye edilen belli bir oran vardır. Bu oran ise 4-6 hafta boyunca 1-3 bardak arası tüketmenizdir. Unutmayın ki bu tüketimden sonra 2 hafta kadar ara vermeniz tavsiye edilmektedir. Ne de olsa her şeyin çoğu zarar. Beklenmeyen bir durumda doktorunuza danışınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir