Menu

Sardunya

Sardunya

Etiketler:Sardunya, Sardunya Bitkisi, Sardunya Bakımı, Sardunya Yetiştirme, Bitki

Sardunya bitkiler yaz aylarında çiçek açar ve susuzluğa karşı dayanıklıdır. Kapalı ve açık ortamda yetiştirilebildiği, güzel ve canlı renkleri, keskin bir kokusu olması sebebi ile ev ortamında yetiştirmek için oldukça fazla tercih edilmektedir. Sardunya bitkileri fazla güneş ışığı aldıklarında çok daha fazla ve canlı olurlar ancak az ya da orta yoğunlukta güneş ışığı büyümeleri için yeterlidir.

Sardunya bitkisi bakımı

1- Sardunya bitkisini satın alırken fide şeklinde alıyorsanız bitkinin taze kesildiğine emin olun. Sardunyayı kesmek için en ideal zaman Eylül ayı civarıdır. Bu zamanlar bitkinin en sağlıklı olduğu zamanlardır. Bitkiyi keserek düzeltirken bitkinin tepesinden en az 6cm mesafeden yapmalı ve bütün yaprakları temizlemelisiniz. Bitkiyi ekmek için işlenmemiş kum kullanmak en iyi tercih olacaktır. Ayrıca bitkiyi ektikten sonra direk olarak güneş ışığı almamasına dikkat edin ve belli aralıklar ile sulamayı ihmal etmeyin.

2- Aldığınız bitki dikime hazır değil ise ekeceğiniz kökü direk güneş ışığı alan bir bölgeye yerleştirin ve soğuk su ile sulama yapmayın. İlk birkaç hafta ise su ile karıştırılabilir gübre ya da sıvı besin takviyeleri yapın.

3- Sardunya bitkilerini en çok etkileyen unsur sıcaklıktır. Bitkiyi kış aylarında dona karşı korumalısınız. Bitkinin toprağının her zaman sıcak olması bitkinin verimi için oldukça önemlidir. Bitkiyi yerleştirmek için gün boyu güneş alan bir bölge seçmelisiniz. Bitkiyi dışarıya ekiyorsanız bitkinin köklerini sıcak tutmalı ve dona karşı korumalısınız.

4- Sardunya bitkisini yetiştireceğiniz ortamın nemli olması gereklidir ya da en azından sardunyanın çevresini nemli tutmalısınız. Gelişme sürecindeki bitkiyi iyi beslemeniz gerekmektedir. Sardunyalar için en ideal gübreler kuş pisliğinin ya da ufak parçalar haline getirilmiş yumurta kabuklarının toprağa karıştırılmasıdır.

5- Bitkiyi sulamak için en ideal zamanlar günün erken saatleridir. Sardunya bitkilerinin yaprakları ıslak kalmayı hiç sevmezler bu yüzden sulama işlemi sırasında yaprakları ıslatmamaya dikkat etmelisiniz ve sulama işlemini elinizden geldiği kadar hızlı tutmalısınız. Bitkiyi sabah saatlerinde sulamak da bu yüzdendir. Sabah güneşi bitkinin yapraklarının çabuk kurumasını sağlayacaktır. Bitkiyi ev ortamında yetiştiriyorsanız ortalama 1 hafta ile 10 gün arası bir süre ile düzenli olarak sulamanız yeterli olacaktır. Bitkinin su ihtiyacı için toprağın nemini kontrol edebilirsiniz. Toprak nemli ise sulamayı biraz daha erteleyebilirsiniz. Ayrıca gece yapılan sulama bitki yapraklarında mantar oluşumuna da sebep olabilir.

6- Ölü yaprak ve çiçekler sardunya için hayati önem taşıyor. Bu yüzden bitkiyi belirli aralıklarla kontrol etmeli ve varsa ölü parçaları dibinden kesmelisiniz. Ölü yaprak ve çiçekler içerisinde bakteri barındırdığı için sardunyalar için tehlikelidir.

7- Dış ortamda sardunya yetiştiriyorsanız bitkinizi korumak için haşere kovucu spreylere başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü tırtıl gibi böceklerin nerede ise en sevdiği bitki sardunyadır.

Sardunya Resimleri

Bir önceki yazımız olan Akşamsefası Bitkisi başlıklı makalemizde Akşamsefası Bakımı, Akşamsefası Bitkisi ve Akşamsefası nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir